Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Czynniki globalizacji

Ostatnio komentowane
Tak
Mariusz • 2019-09-16 16:55:31
przydate
kmil • 2019-09-16 16:34:16
Mamy jedną, czy wiele pór roku? Zdanie "wylewy, siewy oraz zbiory odpowiadały współcz...
Gość • 2019-09-15 16:17:10
spoczko bardzo
Marco Polo • 2019-09-15 16:04:28
super
ilka • 2019-09-14 18:20:40
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Globalizacja jest ogółem procesów, które prowadzą do tworzenia się tzw. „globalnej wioski” lub światowego społeczeństwa, czyli integracji i współzależności państw, gospodarek, kultur i społeczeństw. Wynikiem globalizacji jest zanikanie kategorii państw narodowych, znaczne ułatwienie w komunikacji międzyludzkiej przez wzrost znaczenia i rozwój technologii, kurczenie się przestrzeni społecznej, wzrost znaczenia organizacji międzynarodowych, wzrost nierówności społecznych. Globalizacja jako zjawisko realne jest rozpatrywana przez część socjologów od lat 80-tych XX wieku.

Globalizacja jest obecna we wszystkich dziedzinach naszego życia. Wpływa na sytuację gospodarczą i finansową państw i społeczeństw. Jest efektem zmian i nowych rozwiązań w różnorakich dziedzinach: ekologicznej, społecznej, ekonomicznej, technicznej.

Prawdopodobnie pierwszy raz termin „globalizacja” został użyty w Słowniku Webstera w 1961 roku.

Definicja

Jedna z najbardziej znanych definicji globalizacji mówi, że „to proces, poprzez który świat staje się w coraz większym stopniu jedynym wspólnym miejscem. Stąd jednostką analizy naukowych dociekań powinien stać się globalny system, a nie jego części składowe takie jak:

Polecamy również:

  • Globalizacja gospodarki - definicja, cechy, przykłady, plusy i minusy

    Globalizacja to złożone zjawisko polegające na pogłębiającej się integracji między poszczególnymi państwami (sfera polityczna), firmami (sfera gospodarcza), a także kulturami i społeczeństwami. Więcej »

  • Globalizacja - wady i zalety

    Globalizacja, szczególnie w obecnej zdynamizowanej formie, to zjawisko stosunkowo nowe, poddawane bardzo częstym dyskusją, wzbudzające znaczne kontrowersje. Zjawisko to ma bowiem bardzo wiele różnego typu konsekwencji, które mogą być z jednej strony korzystne, a z drugiej – wywierać... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =