Członkostwo w UE - warunki, zasady

Unia Europejska ze względu na swoją specyfikę i złożoność działania opracowała bardzo skomplikowaną procedurę przystępowania do organizacji poszczególnych krajów. Ma to na celu zapewnienie, że poszczególne kraje członkowskie będą w stanie realizować cele Unii Europejskiej – przede wszystkim w sferze gospodarczej.

Członkostwo w UE - warunki

Należy podkreślić, że proces przystępowania do UE trwa zwykle bardzo długo – dane państwo nie tylko musi spełnić określone warunki członkostwa, ale także wprowadzić przepisy unijne we wszystkich wymaganych sferach. W trakcie procesu przystępowania do UE, poszczególny kraj otrzymuje z UE pomoc administracyjną, techniczną oraz finansową.

Procedura przystąpienia do UE rozpoczyna się zgłoszeniem wniosku do Rady – następnym krokiem jest ocena Komisji czy dany kraj spełnia tzw. kryteria kopenhaskie (ustanowione w trakcie szczytu kopenhaskiego w 1993 r.). Kryteria te są podzielone na sferę polityczną (rządy demokratyczne, poszanowanie praw człowieka i praw mniejszości, rządy prawa) oraz ekonomiczną (m.in. działanie konkurencyjnej gospodarki rynkowej, warunki zdolne sprostać wymaganiom unii walutowej i gospodarczej).

Jeśli Komisja wyda pozytywną opinię o danym kraju, rozpoczyna się proces negocjacyjny nt. poszczególnych obszarów tematycznych.

Przystępujące do UE państwo musi w pełni zaakceptować zasady prawa unijnego (w tym pierwszeństwo przepisów wspólnotowych przed zapisami krajowymi). Istotne jest także to, by w danym kraju sprawnie działała administracja, która ma obowiązek dopilnować realizacji unijnych aktów prawnych.

Polecamy również:

  • Państwa członkowskie UE - obowiązki i uprawnienia

    Uczestnictwo w UE nie jest dla poszczególnych krajów tylko formalnością – wręcz przeciwnie, z członkostwem w UE wiążą się określone obowiązki (muszą być one ściśle realizowane), ale także wiele uprawnień korzystnych dla kraju członkowskiego oraz jego obywateli. Więcej »

  • Suwerenność państwa w Unii Europejskiej

    Pojęcie suwerenności związane jest z niezależnością państwa, jego samowładztwem, podejmowaniem wiążących decyzji realizowanych w jego granicach i dotyczących jego obywateli. Suwerenność państwowa jest uważana za bardzo istotny element funkcjonowania każdego niepodległego państwa. W przypadku uczestnictwa w UE... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
AAAA
• 2025-04-06 10:59:03
,m
• 2025-04-06 09:43:25
gg
• 2025-04-04 16:49:00
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31