Pojęcie Bliskiego Wschodu można rozumieć na dwa sposoby – geograficznie i polityczne. Pierwsze rozumienie Bliskiego Wschodu poprowadzi nas do krajów położonych w północno-wschodniej części Afryki i południowo-zachodniej Azji. Jeśli jednak spojrzymy na Bliski Wschód z politycznego, a właściwie geopolitycznego punktu widzenia, okaże się, iż obejmuje on tereny ograniczone ograniczone górskimi grzbietami Afganistanu (zachód), Pustynią Libijską (wschód), wybrzeżami Tucji i granicą Sudanu.
Bliski Wschód posiada największe złoża ropy naftowej na świecie. Warto także podkreślić, iż przez tereny Bliskiego Wschodu przebiegają bardzo ważne szlaki komunikacji lotniczej i morskiej.
Już w czasach starożytnych na Bliskim Wschodzie często dochodziło do konfliktów zbrojnych, obecnie również jest to jeden z najbardziej zapalnych punktów w skali całego świata.
Państwa Bliskiego Wschodu to: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Egipt, Irak, Iran, Jemen, Jordania, Katar, Kuwejt, Liban, Oman, Syria, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Izrael.