Bliski Wschód - definicja, państwa, geografia

Pojęcie Bliskiego Wschodu można rozumieć na dwa sposoby – geograficznie i polityczne. Pierwsze rozumienie Bliskiego Wschodu poprowadzi nas do krajów położonych w północno-wschodniej części Afryki i południowo-zachodniej Azji. Jeśli jednak spojrzymy na Bliski Wschód z politycznego, a właściwie geopolitycznego punktu widzenia, okaże się, iż obejmuje on tereny ograniczone ograniczone górskimi grzbietami Afganistanu (zachód), Pustynią Libijską (wschód), wybrzeżami Tucji i granicą Sudanu.

Bliski Wschód posiada największe złoża ropy naftowej na świecie. Warto także podkreślić, iż przez tereny Bliskiego Wschodu przebiegają bardzo ważne szlaki komunikacji lotniczej i morskiej.

Już w czasach starożytnych na Bliskim Wschodzie często dochodziło do konfliktów zbrojnych, obecnie również jest to jeden z najbardziej zapalnych punktów w skali całego świata.

Państwa Bliskiego Wschodu to: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Egipt, Irak, Iran, Jemen, Jordania, Katar, Kuwejt, Liban, Oman, Syria, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Izrael.

Polecamy również:

  • Konflikty na Bliskim Wschodzie - przyczyny

    Przyczyny konfliktów na Bliskim Wschodzie wynikają przede wszystkim ze zróżnicowania religijnego – konfliktu między szyitami a sunnitami (w kręgu kultury i religii Islamu), a także między muzułmanami, a żydami i chrześcijanami, Więcej »

  • Konflikty na Bliskim Wschodzie - przykłady

    Bardzo złożona sytuacja na Bliskim Wschodzie (pod względem etnicznym, kulturowym, religijnym, historycznym i politycznym) sprawia, że jest to obecnie jeden z najbardziej zapalnych punktów na politycznej mapie świata. Od dziesiątek lat na Bliskim Wschodzie dochodzi do krwawych konfliktów, a w... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
jhbvgf6jujf
• 2025-01-21 14:25:31
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33