Bardzo złożona sytuacja na Bliskim Wschodzie (pod względem etnicznym, kulturowym, religijnym, historycznym i politycznym) sprawia, że jest to obecnie jeden z najbardziej zapalnych punktów na politycznej mapie świata. Od dziesiątek lat na Bliskim Wschodzie dochodzi do krwawych konfliktów, a w przypadku niektórych z nich także obecnie nie widać szans na znalezienie satysfakcjonującego wszystkie strony rozwiązania.
Warto zaznaczyć, że w części bliskowschodnich konfliktów zaangażowane są państwa zewnętrzne, m.in. Stany Zjednoczone. Zaangażowanie USA wynika jednak przede wszystkim z dążenia do uzyskania dostępu do surowców naturalnych (w tym przypadku ropę naftową), wbrew propagowanym hasłom wspierania walki o demokrację.
Najnowszym przykładem konfliktu bliskowschodniego jest wojna w Syrii, która wpisuje się w szerszy kontekst – tzw. arabską wiosnę, która rozpoczęła się w 2010 r. serią protestów społecznych i działań zbrojnych państw Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Przyczyną takiego stanu rzeczy była zła sytuacja ekonomiczna w państwach arabskich, długoletnie skorumpowane rządy, nepotyzm władzy i brak widoków na poprawę.
Inne przykłady konfliktów na Bliskim wschodzie to: wojny izraelsko-arabskie, wojna w Libanie, wojna w Zatoce Perskiej.