Wojna w Libanie – przyczyny
Przyczyn wojny w Libanie należy szukać w mozaice religijnej mieszkańców tego kraju, który – co ciekawe – jest jednocześnie krajem jednolitym etnicznie (aż 95% stanowią tam Arabowie, 4% Ormianie, 1% - inne grupy). W Libanie około 60% mieszkańców wyznaje Islam, natomiast pozostała część – chrześcijaństwo.
Do czasów tzw. pierwszej wojny w Libanie kraj należał do szybko rozwijających się krajów Arabskich (czasami nazywany był także „Szwajcarią Bliskiego Wschodu” ze względu na wolność słowa, a także siedzibę ważnych instytucji finansowych. Niestety – wojna domowa z lat 70. spowodowała spustoszenie gospodarcze w kraju – gospodarka zaczęła odbudowę w latach 90., przerwała ją jednak tzw. II wojna libańska i trwająca do dzisiaj niestabilna sytuacja w kraju.
Wojna w Libanie – przebieg
Najważniejszą przyczyną wybuchu I wojny libańskiej był wzrost znaczenia Organizacji Wyzwolenia Palestyny – napływu tysięcy uchodźców do Libanu (łącznie ok 300 tysięcy Palestyńczyków), którzy przyczynili się do wzrostu napięcia w kraju, szczególnie między wyznawcami islamu a chrześcijanami. W latach 70. rozgorzały brutalne walki, które destabilizowały sytuację w kraju, jednocześnie