Akcje humanitarne na świecie, pomoc humanitarna - definicja, na czym polega, przykłady

Pomocą humanitarną nazywamy działania podejmowane, by udzielić pomocy ludziom, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji przeważnie w wyniku różnego rodzaju katastrof lub klęsk. Zatem głównym zadaniem, które spełnia pomoc humanitarna jest ratowanie i ochrona życia ludzkiego, szczególnie w sytuacji, kiedy pomoc nie nadchodzi ze strony odpowiednich władz państwowych.

Wśród celów szczegółowych można wymienić m.in.:

- koordynowanie różnych działań, które mają zmniejszyć skutki katastrof lub niwelować ich występowanie,
- zapewniać opiekę ludziom, którzy znaleźli się w złej sytuacji z powodu klęsk żywiołowych czy też różnego rodzaju katastrof – zwłaszcza przesiedleńcom, uchodźcom czy repatriantom, którzy musieli opuścić swoje rodzinne strony ze względu na duże zagrożenie lub utratę dorobku życiowego,
- zapewnianie niezbędnej pomocy ludności żyjącej w regionach stale zagrożonych kryzysami, katastrofami czy klęskami,
- wsparcie społeczności pod względem stricte materialnym – pomoc w odbudowie domostw, rekonstrukcja dróg itp.

Można mówić o funkcjonowaniu międzynarodowego systemu humanitarnego. Składają się na niego działania takich organizacji jak ONZ, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, NGOs, organizacje rządowe. Każda z tych organizacji wypracowuje własny system działania, powołuje odpowiednie organy, które mają koordynować odpowiednimi akcjami humanitarnymi.

W przypadku ONZ warto wspomnieć o Biurze NZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej czy Urzędzie Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców. Bardzo duży procent pomocy humanitarnej udzielany jest w ramach działalności organizacji rządowych, przykładem mogą tutaj być Canadian International Development Agency (CIDA) oraz Polska pomoc. Wreszcie należy zwrócić uwagę na pozarządowy system pomocy humanitarnej, który z reguły skupia się na konkretnych akcjach i projektach. Znajdziemy tutaj takie podmioty jak: Polska Akcja Humanitarna, Lekarze bez Granic, Oxfam, Korpusy Pokoju czy Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Polecamy również:

  • Przyczyny biedy i głodu na świecie

    W świecie naukowym zwykło się wyróżniać trzy teorie powstawania zjawiska ubóstwa. Zgodnie z pierwszą - ubóstwo jest wynikiem osobistych postaw osób ubogich. W przypadku drugiej teorii mówi się, że to kwestia pojawienia się pewnych czynników sytuacyjnych. Więcej »

  • Problem ubóstwa i głodu na świecie - rejony, kraje, statystyki

    Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) dobowa wartość kaloryczna pokarmów wystarczająca dla normalnego funkcjonowania organizmu dorosłego człowieka wynosi 2500 kcal (wartość pożądana to 2700 kcal). Są to oczywiście wartości uśrednione. Więcej energii potrzebują... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 4 + 1 =
oliwia
2019-05-28 11:26:05
spoko info
hakunamatata
2017-12-06 10:24:51
ogólnie nic mi to nie mówi
kk
2017-12-06 10:24:18
mega sztosik
Ostatnio komentowane
Latwe
• 2025-01-15 18:42:29
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46