Proces beatyfikacyjny papieża Jana Pawła II rozpoczął się uroczyście 28 czerwca 2005 roku, czyli niecałe trzy miesiące po śmierci Ojca Świętego. Było to możliwe dzięki decyzji Benedykta XVI, który zrezygnował z przewidzianego prawem kościelnym pięcioletniego okresu oczekiwania. W ten sposób odpowiedział na hasła „Santo subito” (wł: Święty natychmiast), widniejące na transparentach osób uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych papieża Polaka, a także na petycję dużej grupy kardynałów, którzy jeszcze przed kwietniowym konklawe wystosowali prośbę do przyszłego Ojca Świętego o jak najszybsze wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze. Postulatorem, czyli osobą odpowiedzialną za przygotowanie i prowadzenie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego, wyznaczono polskiego księdza Sławomira Odera.
Cudem za wstawiennictwem Jana Pawła II, który wybrano do beatyfikacji papieża, został przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia zakonnicy Marie Simon-Pierre Normand. Siostra Marie była chora na Parkinsona, czyli na tę samą chorobę, na którą cierpiał Ojciec Święty. Do uzdrowienia doszło w czerwcu 2005 roku, dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II.
Formalnie proces beatyfikacyjny zakończył się 14 stycznia 2011 r., kiedy Benedykt XVI wyraził zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu uzdrowienia za wstawiennictwem Jana Pawła II. Dwa lata wcześniej z kolei zatwierdzono dekret o uznaniu heroiczności cnót papieża Polaka. W takiej sytuacji zaliczenie Jana Pawła II w poczet błogosławionych było już tylko kwestią miesięcy.
Msza beatyfikacyjna pod przewodnictwem Benedykta XVI odbyła się 1 maja 2011 roku. Uczestniczyło w niej 1,5 miliona wiernych zgromadzonych na placu świętego Piotra, w tym około 300 tys. pielgrzymów z Polski. Było to wydarzenie bez precedensu w historii Kościoła katolickiego – po raz pierwszy bezpośredni następca papieża beatyfikował swojego poprzednika. Na mszę przybyło około 90 delegacji z całego świata. Wśród 16 prezydentów znalazł się Bronisław Komorowski.
Dnia 5 lipca 2013 r. za zgodą papieża Franciszka Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret, który uznał cud przypisywany wstawiennictwu bł. Jana Pawła II. Do cudu doszło na Kostaryce 1 maja 2011 r., czyli dokładnie w dniu ogłoszenia papieża Polaka błogosławionym. Młoda kobieta, Floribeth Mora Diaz, która cierpiała na nieoperacyjnego tętniaka mózgu, modliła się wówczas – oglądając transmisję telewizyjną z beatyfikacji – o wstawiennictwo Jana Pawła II. Pod koniec ceremonii zasnęła i gdy się obudziła następnego dnia poczuła, że zanikły symptomy jej choroby. Lekarze stwierdzili potem, że została wyleczona w sposób, którego nauka nie jest w stanie wyjaśnić.
Papież Franciszek ogłosił dzień 27 kwietnia 2014 jako datę kanonizacji Jana Pawła II oraz Jana XXIII.