Beatyfikacja i kanonizacja Jana Pawła II - data, opis procesu

Proces beatyfikacyjny papieża Jana Pawła II rozpoczął się uroczyście 28 czerwca 2005 roku, czyli niecałe trzy miesiące po śmierci Ojca Świętego. Było to możliwe dzięki decyzji Benedykta XVI, który zrezygnował z przewidzianego prawem kościelnym pięcioletniego okresu oczekiwania. W ten sposób odpowiedział na hasła „Santo subito” (wł: Święty natychmiast), widniejące na transparentach osób uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych papieża Polaka, a także na petycję dużej grupy kardynałów, którzy jeszcze przed kwietniowym konklawe wystosowali prośbę do przyszłego Ojca Świętego o jak najszybsze wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze. Postulatorem, czyli osobą odpowiedzialną za przygotowanie i prowadzenie procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego, wyznaczono polskiego księdza Sławomira Odera.

Cudem za wstawiennictwem Jana Pawła II, który wybrano do beatyfikacji papieża, został przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia zakonnicy Marie Simon-Pierre Normand. Siostra Marie była chora na Parkinsona, czyli na tę samą chorobę, na którą cierpiał Ojciec Święty. Do uzdrowienia doszło w czerwcu 2005 roku, dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II.

Formalnie proces beatyfikacyjny zakończył się 14 stycznia 2011 r., kiedy Benedykt XVI wyraził zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu uzdrowienia za wstawiennictwem Jana Pawła II. Dwa lata wcześniej z kolei zatwierdzono dekret o uznaniu heroiczności cnót papieża Polaka. W takiej sytuacji zaliczenie Jana Pawła II w poczet błogosławionych było już tylko kwestią miesięcy.

Msza beatyfikacyjna pod przewodnictwem Benedykta XVI odbyła się 1 maja 2011 roku. Uczestniczyło w niej 1,5 miliona wiernych zgromadzonych na placu świętego Piotra, w tym około 300 tys. pielgrzymów z Polski. Było to wydarzenie bez precedensu w historii Kościoła katolickiego – po raz pierwszy bezpośredni następca papieża beatyfikował swojego poprzednika. Na mszę przybyło około 90 delegacji z całego świata. Wśród 16 prezydentów znalazł się Bronisław Komorowski.

Dnia 5 lipca 2013 r. za zgodą papieża Franciszka Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret, który uznał cud przypisywany wstawiennictwu bł. Jana Pawła II. Do cudu doszło na Kostaryce 1 maja 2011 r., czyli dokładnie w dniu ogłoszenia papieża Polaka błogosławionym. Młoda kobieta, Floribeth Mora Diaz, która cierpiała na nieoperacyjnego tętniaka mózgu, modliła się wówczas – oglądając transmisję telewizyjną z beatyfikacji – o wstawiennictwo Jana Pawła II. Pod koniec ceremonii zasnęła i gdy się obudziła następnego dnia poczuła, że zanikły symptomy jej choroby. Lekarze stwierdzili potem, że została wyleczona w sposób, którego nauka nie jest w stanie wyjaśnić.

Papież Franciszek ogłosił dzień 27 kwietnia 2014 jako datę kanonizacji Jana Pawła II oraz Jana XXIII.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43