Nierównościami stopnia trzeciego są wszystkie nierówności, których lewą stronę stanowi wyrażenie , po prawej zaś jest .
Nierówności stopnia czwartego to te, które po lewej stronie mają wyrażenie , prawej natomiast .
Podobnie definiować możemy nierówności wyższych stopni.
W przypadku nierówności stopnia trzeciego oraz wyższych stopni, podobnie jak w przypadku nierówności kwadratowych, rozwiązujemy odpowiednie równanie a następnie szkicujemy rysunek pomocniczy.
Rozwiązywanie równań stopnia trzeciego i stopni wyższych polegało na rozkładzie wielomianu na czynniki (np. poprzez dzielenie wielomianów), a następnie wypisaniu jego rozwiązań z postaci, do której równanie zostało sprowadzone. W przypadku nierówności dodatkowo przenosimy rozwiązania na oś liczbową, a następnie szkicujemy wielomian przechodzący przez zaznaczone punkty, zaczynając rysowanie od prawej strony i przechodząc przez oś liczbową jeśli pierwiastek wielomianu był nieparzystej krotności, w przeciwnym wypadku - tj. dla pierwiastków krotności parzystej - „odbijając” rysunek wykresu od osi.
Czym jest krotność pierwiastków?
Przykład:
, - pierwiastek nieparzystej krotności,
, - pierwiastek parzystej krotności,
, - pierwiastek nieparzystej krotności,
, - pierwiastek parzystej krotności,
itd.
Wykres zaczynamy rysować od prawej strony, i w zależności od tego, czy znak przy najwyższej potędze zmiennej był dodatni czy ujemny, zaczynamy rysować albo od góry, albo od dołu.
- parametr przy najwyższej potędze dodatni (rysujemy zaczynając od góry),
- parametr przy najwyższej potędze ujemny (rysujemy zaczynając od dołu),
- pierwiastek parzystej krotności (wykres „odbija się” od osi).
Ostatnim etapem rozwiązywania nierówności tego typu jest - podobnie jak w przypadku nierówności kwadratowych - zaznaczenie odpowiednich przedziałów (a więc tych części wykresu, które znajdowały się powyżej osi liczbowej - o ile znakiem nierówności był znak lub - bądź tych poniżej osi - w przeciwnym wypadku) oraz wypisanie rozwiązań.
Przykład:
Rozwiążmy nierówność . Po dokonaniu rozkładu na czynniki nierówność możemy zapisać jako , istnieją zatem trzy pierwiastki:
- pojedynczej krotoności,
- podwójnej (a zatem parzystej) krotności
- pojedynczej krotności.
Szkic wykresu z zaznaczonymi odpowiednimi obszarami wyglądać będzie następująco:
Zatem ostateczna odpowiedź będzie brzmieć:
.
Gdyby natomiast nierówność była nieostra (tj. ) wówczas odpowiedź brzmiałaby: - ponieważ w rozwiązaniach uwzględnione zostają także punkty styczności z wykresem, a zatem te wartości zmiennej , dla których nierówność się zeruje.
Zadanie:
Rozwiązać nierówności:
a) ,
b) ,
c) .
Odpowiedzi:
a) ,
b) ,
c) .