Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

August Comte, Wykłady filozofii pozytywnej – streszczenie

Ostatnio komentowane
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W swoim sześciotomowym zbiorze wykładów filozof nakreślił podstawy filozofii pozytywistycznej. Wymienia jej najważniejsze cechy: bada jedynie sprawy rzeczywiste, dostępne umysłowi; zajmuje się tematami jedynie pożytecznymi, które służą polepszeniu życia; są to głównie kwestie ścisłe i takie,  o których można uzyskać wiedzę pewną i niepodważalną.

Pozytywnym człowiekiem jest ten, kto zrozumiał, że w naukach przyrodniczych można odnaleźć wzór metody dochodzenia naukowego, w której posługuje się jedynie faktycznymi badaniami, a unika się abstrakcji. W kolejnym kroku filozof opisuje autorską klasyfikację nauk, rozróżniając abstrakcyjne i  konkretne. Stworzył pojęcie socjologii by odróżnić omawianą przez siebie materię od „fizyki społecznej”. Określił, że socjologia ma zajmować się badaniami metodą przyrodniczą i historyczną, jej przedmiotem miał być człowiek, społeczeństwo, porządek i postęp w nim panujący. Comte wierzył w oświeceniową moc rozumu i kontynuował te przekonania – wierzył, że to ludzka świadomość jest czynnikiem decydującym o zmianach społecznych.

Francuski myśliciel wierzył także w wyższość nauki nad metafizyką i teologią oraz uzasadniał swoje stanowisko. Poglądy naukowe

Polecamy również:

  • August Comte, Wykłady filozofii pozytywnej – opracowanie

    August Comte jest uznawany za najważniejszą postać w gronie filozofów pozytywizmu. Jego wczesne wykłady spisane w sześciu tomach ujawniają wiele cech później rozwijającego się systemu Comte’a. Wykłady dotyczą rozważań filozofa, prowadzonych w latach 1830-1842 i zostały wydane w języku francuskim. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =