Wielki Gatsby - opracowanie (czas i miejsce akcji, narrator, motywy)

Czas i miejsce akcji

Akcja rozpoczyna się wiosną 1922 roku. Znamy zdarzenia kilku miesięcy. Wspomnienia spisywane są dwa latach po opisywanych wydarzeniach.

Głównym miejscem akcji są fikcyjne miejscowości West Egg i East Egg. Narrator mieszka w West Egg w domku letniskowym wciśniętym między dwie eleganckie rezydencje - jedna z nich należy do Jaya Gatsby’ego. Na East Egg mieszkają Buchananowie. Część wydarzeń ma miejsce w Nowym Jorku oraz na drodzę do niego z West Egg - w pociągu i w miejscowości Valley of Ashes.

Narracja

Wydarzenia opisuje jedna z postaci - Nick Carraway. Dzięki temu, że jest nowy w towarzystwie, ma dystans do poznawanego świata wyższych sfer. Jednocześnie jest aktywnym uczestnikiem zdarzeń.

Motywy

Motyw pieniędzy

Bogactwo jest wyróżnikiem pozycji społecznej, przyczyną szacunku i sympatii. Gatsby dąży do zgromadzenia majątku, bo wierzy, że to przyniesie mu prestiż i pomoże odzyskać ukochaną. Wyznacznikiem stosunków międzyludzkich jest zysk, który mogą przynieść. Nawet posiadanie majątku nie daje gwarancji pozycji. Dobre urodzenie jest wciąż największą zaletą.

Motyw miłości

Uczucie jest tym co napędza głównego bohatera do działania. Zdaje sobie jednak sprawę, że to nie wystarczy,

Polecamy również:

 • Wielki Gatsby - streszczenie

  Rozdział 1 Narrator, Nick Carraway, wprowadza się do domku letniskowego obok rezydencji Jaya Gatsbiego. Idzie na obiad do Buchananów - swojej kuzynki i znajomego ze studiów. Poznaje tam Jordan Backer. Daisy daje kuzynowi do zrozumienia, że nie jest szczęśliwa. Nick dowiaduje się, że jej... Więcej »

 • Wielki Gatsby - plan wydarzeń

  1. Przyjazd Carrawaya do Nowego Jorku 2. Lunch u Buchananów Więcej »

 • Wielki Gatsby - bohaterowie

  Jay Gatsby Wcześniej James Gatz - tajemniczy człowiek, o którym nikt nie wie nic pewnego. Otacza go aura tajemniczości, krąży o jego przeszłości i o tym jak dorobił się majątku wiele plotek. Urodził się w rodzinie ubogich farmerów w Dakocie Południowej. Jako nastolatek trzymał się planu dnia,... Więcej »

 • Wielki Gatsby - problematyka

  Problematyka Książka opisuje pokolenie ludzi, którzy przeżyli I wojnę światową, często brali w niej czynny udział - oni, albo ich najbliżsi. Wojna przerwała ich beztroską młodość i mocno wpłynęła na ich dalsze życie - musieli szybko dorosną i zmienić życiowe plany. Po powrocie do normalności nie potrafią... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
@12345 - dziękujemy za zauważenie błędu, został już poprawiony. Pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-10-15 09:57:56