Wielki Gatsby - streszczenie

Rozdział 1

Narrator, Nick Carraway, wprowadza się do domku letniskowego obok rezydencji Jaya Gatsbiego. Idzie na obiad do Buchananów - swojej kuzynki i znajomego ze studiów. Poznaje tam Jordan Backer. Daisy daje kuzynowi do zrozumienia, że nie jest szczęśliwa. Nick dowiaduje się, że jej mąż, Tom, ją zdradza.

Rozdział 2

Nick poznaje kochankę Toma, Myrtle - żonę mechanika. Spędzają razem popołudnie w ich mieszkaniu w Nowym Jorku, zapraszają znajomych. Wspomniany zostaje Gatsby i urządzane przez niego przyjęcia. Nick z siostrą Myrtle dyskutują o małżeństwach kochanków i ich przyszłości. Kochankowie kłócą się o Daisy, Tom uderza kobietę.

Rozdział 3

Nick dostaje zaproszenie na przyjęcie do Gatsby’ego. Czuje się tam obco, ale spotyka Jordan poznaną u kuzynki. większość osób przebywających w rezydencji nie dostała zaproszenia od gospodarza. Wszyscy plotkują snując domysły o pochodzeniu Gatsby’ego. Narrator rozmawia z mężczyzną, który kojarzy go z czasu wojny. Okazuje się, że jest to Gatsby. Rozmawiają chwilę po czym gospodarz znika, lecz po jakimś czasie przez lokaja prosi do siebie Backer. Dowiaduje się ona od Gatsby’ego niesamowitych rzeczy, które obiecała zostawić dla siebie.

Rozdział 4

Gatsby

Polecamy również:

 • Wielki Gatsby - plan wydarzeń

  1. Przyjazd Carrawaya do Nowego Jorku 2. Lunch u Buchananów Więcej »

 • Wielki Gatsby - bohaterowie

  Jay Gatsby Wcześniej James Gatz - tajemniczy człowiek, o którym nikt nie wie nic pewnego. Otacza go aura tajemniczości, krąży o jego przeszłości i o tym jak dorobił się majątku wiele plotek. Urodził się w rodzinie ubogich farmerów w Dakocie Południowej. Jako nastolatek trzymał się planu dnia,... Więcej »

 • Wielki Gatsby - opracowanie (czas i miejsce akcji, narrator, motywy)

  Czas i miejsce akcji Akcja rozpoczyna się wiosną 1922 roku. Znamy zdarzenia kilku miesięcy. Wspomnienia spisywane są dwa latach po opisywanych wydarzeniach. Głównym miejscem akcji są fikcyjne miejscowości West Egg i East Egg. Narrator mieszka w West Egg w domku letniskowym wciśniętym między dwie eleganckie... Więcej »

 • Wielki Gatsby - problematyka

  Problematyka Książka opisuje pokolenie ludzi, którzy przeżyli I wojnę światową, często brali w niej czynny udział - oni, albo ich najbliżsi. Wojna przerwała ich beztroską młodość i mocno wpłynęła na ich dalsze życie - musieli szybko dorosną i zmienić życiowe plany. Po powrocie do normalności nie potrafią... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02
Dziękuję :)
:) • 2021-10-19 17:04:53
po jakiego uda ktoś to wymyślał
czarnypjes • 2021-10-17 16:53:04
doobry artykuł
Jan Marcalik • 2021-10-15 16:22:46
@12345 - dziękujemy za zauważenie błędu, został już poprawiony. Pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-10-15 09:57:56