Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wielki Gatsby - bohaterowie

Ostatnio komentowane
rww
rr • 2019-12-14 11:15:29
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jay Gatsby

Wcześniej James Gatz - tajemniczy człowiek, o którym nikt nie wie nic pewnego. Otacza go aura tajemniczości, krąży o jego przeszłości i o tym jak dorobił się majątku wiele plotek.

Urodził się w rodzinie ubogich farmerów w Dakocie Południowej. Jako nastolatek trzymał się planu dnia, który miał mu pomóc zajść daleko - chciał być dobrze wykształconym i wychowanym. Uciekł z domu, żeby zapewnić sobie dobrą przyszłość. W wieku 17 lat zmienił nazwisko i wyruszył w podróż ze swym mentorem Danem Codym. Zakochał się w Daisy, jednak brak majątku nie pozwolił mu na staranie się o jej rękę.

Kiedy go poznajemy jest około trzydziestoletnim milionerem. Używa drogerii do nielegalnego sprzedawania alkoholu etylowego. Wzbogacił się ponieważ uważał, że zapewni mu to szacunek i pozycję wynagradzając niskie urodzenie. Mimo upływu lat nie zmieniły się jego uczucia do dawnej ukochanej - kupuje dom w takim miejscu, by widzieć jej, wyprawia wielkie przyjęcia mając nadzieję, że kobieta się na nich pojawi i będą mogli odnowić relację.

Mimo że odciął się od swojego dawnego życia, gdy zdobył pieniądze, pomagał ojcu, który był z niego bardzo dumny.

Zginął zastrzelony we własnym basenie przez Georga

Polecamy również:

 • Wielki Gatsby - streszczenie

  Rozdział 1 Narrator, Nick Carraway, wprowadza się do domku letniskowego obok rezydencji Jaya Gatsbiego. Idzie na obiad do Buchananów - swojej kuzynki i znajomego ze studiów. Poznaje tam Jordan Backer. Daisy daje kuzynowi do zrozumienia, że nie jest szczęśliwa. Nick dowiaduje się, że jej... Więcej »

 • Wielki Gatsby - plan wydarzeń

  1. Przyjazd Carrawaya do Nowego Jorku 2. Lunch u Buchananów Więcej »

 • Wielki Gatsby - opracowanie (czas i miejsce akcji, narrator, motywy)

  Czas i miejsce akcji Akcja rozpoczyna się wiosną 1922 roku. Znamy zdarzenia kilku miesięcy. Wspomnienia spisywane są dwa latach po opisywanych wydarzeniach. Głównym miejscem akcji są fikcyjne miejscowości West Egg i East Egg. Narrator mieszka w West Egg w domku letniskowym wciśniętym między dwie eleganckie... Więcej »

 • Wielki Gatsby - problematyka

  Problematyka Książka opisuje pokolenie ludzi, którzy przeżyli I wojnę światową, często brali w niej czynny udział - oni, albo ich najbliżsi. Wojna przerwała ich beztroską młodość i mocno wpłynęła na ich dalsze życie - musieli szybko dorosną i zmienić życiowe plany. Po powrocie do normalności nie potrafią... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =