Weiser Dawidek - streszczenie - strona 3

nimi do zbliżenia. Zniknięcie Dawidka pozostaje jednak tajemnicą, Elka nie chce jej wyjawić, zasłaniając się amnezją.

Dyrektor każe chłopcom spisać swoje zeznania. Paweł pisze o wybuchach, jakie przygotowywał Weiser. Czwarty wybuch okazał się nieudany.

Śledzenie Elki i Dawidka stało się rozrywką trójki przyjaciół. Któregoś razu ukryli się w cmentarnej krypcie i zauważyli, że tamtych dwoje idzie do starej cegielni. Elka zapaliła świece, a Dawidek klęczał, jakby się modlił. Dziewczyna zaczęła grać na lutni Pana, Weiser tańczył dziwny taniec, mówił w nieznanym języku, a na koniec zaczął lewitować. Pod podglądaczami załamuje się podłoga i zostają zdemaskowani. Muszą przysiąc, że dochowają tajemnicy.

Akcja znów przenosi się w przyszłość – Paweł spotyka się z Szymonem, zastanawiają się, czy Elka była tylko narzędziem w eksperymentach Dawidka. Rozważają też okoliczności śmierci Piotra, który zginął od przypadkowej kuli podczas zamieszek w grudniu 1970 roku.

Wracając z cegielni, chłopcy słyszą bicie dzwonów. Domyślają się, że to znów Żółtoskrzydły, który zamieszkał na cmentarzu. Przyjaciele pomagają mu, przynosząc jedzenie i inne potrzebne rzeczy. Następnego dnia Weiser pokazuje chłopcom

Polecamy również:

  • Weiser Dawidek - plan wydarzeń

    1. Przesłuchanie 2. Pierwsze spotkanie z Dawidkiem 3. Zabawa w wojnę Więcej »

  • Weiser Dawidek - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

    Powieść Pawła Huelle „Weiser Dawidek” ukazała się w 1987 roku. Została uhonorowana Nagrodą Młodych i Nagrodą Fundacji im. Kościelskich. I choć zdania krytyki na temat książki były podzielone, swojemu autorowi przyniósł „Weiser” rozgłos i uznanie. Więcej »

  • Charakterystyka Weisera Dawidka

    Weiser Dawidek jest żydowskim chłopcem o wątłej budowie. Mały, chudy i przygarbiony sprawiał wrażenie, jakby cały czas czegoś się bał. Miał rude włosy i bladą cerę. Rude włosy – z jednej strony – sugerują żydowskie pochodzenie, z drugiej – przywałują negatywne stereotypy: złodzieja, oszusta,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09