W 80 dni dookoła świata - streszczenie - strona 7

Nie udało mu się jednak dowiedzieć niczego konkretnego, a już na pewno nie uzyskał żadnych informacji odnośnie hipotetycznej kradzieży.

 

Dnia 20 października „Mongolia” dotarła do Bombaju. Było to dwa dni wcześniej niż wszyscy się spodziewali. Bohaterowie musieli poczekać 4 godziny, aż nadjedzie pociąg do Kalkuty. Fogg poświęcił ten czas na zjedzenie obiadu i uporządkowanie spraw związanych z wizami. Passepartout, który był człowiekiem ciekawym świata, nie mógł nadziwić się sposobowi życia w indyjskim mieście. Przypadkowo trafił do świątyni mieszczącej się na wzgórzu Malabar. Wierni wchodząc tam musieli ściągać buty, a chrześcijan po prostu nie wpuszczano. Nieświadomy mężczyzna zakłócił obrzęd religijny, czego omal nie przypłacił życiem – rzuciło się na niego trzech kapłanów, wymierzając niezwykle silne ciosy. Lokajowi udało się uciec i zdążyć na pociąg (dotarł doń 5 minut przed odjazdem). Był bez butów i kapelusza.

Detektyw Fix planował wyruszyć za bohaterami, lecz usłyszawszy opowieść Passepartout, postanowił zostać, ponieważ należało zająć się przestępstwem popełnionym w Bombaju (zbezczeszczeniem świątyni).

 

W czasie podróży do Kalkuty bohaterowie spotykają generała Cromartyego, z którym Fogg grał w wista na pokładzie „Magnolii”. Mężczyzna doskonale zna obyczaje Hindusów i chętnie o nich opowiada. Fileasa nie zajmuje jednak jego opowieść, gdyż skoncentrowany jest na tym, by jak najszybciej dotrzeć do celu. Żołnierz uznaje rozmówcę za dziwaka, gdyż nie pojmuje tego, jak można nie interesować się odwiedzanymi krajami.

 

Podczas jednego z postojów Passepartout kupił upragnione buty. Mężczyzna wciąż miał nadzieję, że Bombaj okaże się ostatnim przystankiem ich podróży. Teraz powoli godził się z tym, iż wkrótce okrąży cały świat.

 

Pociąg zatrzymał się w Rothal. Pasażerowie byli oburzeni, ponieważ zapłacili za przejazd do Kalkuty, lecz dalej nie było już torów. Wszyscy zaczęli organizować sobie środki transportu. Fogg niecierpliwił się, gdyż cała sytuacja groziła opóźnieniem podróży i w konsekwencji przegranym zakładem. W końcu Passepartout wpadł na genialny pomysł – do Kalkuty mieli dotrzeć na słoniu.

 

Zwierzę należało do pewnego Hindusa, miało na imię Kiuni i było hodowane w celach bojowych, stąd nie mogło dziwić jego lekko agresywne nastawienie. Fogg zapłacił za niego 2000 funtów, gdyż mężczyzna nie chciał wynająć słonia, a w grę wchodziła wyłącznie sprzedaż. Wraz z Foggiem, Passepartout i przewodnikiem podróżował jeszcze generał Cromarty.

 

Pierwszy dzień minął spokojnie. Główny bohater czuł się doskonale, lokaj rozmyślał o przyszłości słonia i tylko Cromarty narzekał na różnego rodzaju bóle. Po noclegu bohaterowie wyruszyli wczesnym rankiem. Gdy zbliżali się do Gangesu, ich oczom ukazała się procesja. Widok fakirów, kapłanów oraz wielkiej figury bogini Kali i ledwie idącej kobiety utwierdził Cromartyego, że widzą uczestników ceremonii Sati (spalenia żony zmarłego wraz z jego ciałem). Fogg postanowił uratować kobietę.

 

Przewodnik także należący do plemienia Parsów przytoczył bohaterom historię kobiety, która była żoną bogatego mężczyzny. Dla jego krewnych wyeliminowanie jej było dobrym rozwiązaniem, gdyż mogli dzięki temu liczyć na spadek. Bohaterowie podążyli za procesją, lecz znalezienie stosownej okazji, by wykraść kobietę graniczyło z cudem. Wszyscy byli już przygotowani na oglądanie jej śmierci, gdy stało się coś dziwnego. Trup wstał ze stosu, porwał niedoszłą ofiarę i uciekł. Okazało się, że był to Passepartout, który położył się na drwach i tym sprytnym sposobem uratował życie Audy (bo tak miała na imię

Polecamy również:

Komentarze (5)
Wynik działania 2 + 1 =
Maksym
2017-10-07 13:05:30
Super bardzo się przydało
Maksym
2017-10-07 13:03:33
Bardzo fajne ale za długie
thepatka1
2016-02-29 19:49:40
bardzo denerwują mnie reklamy
mila_milena11
2016-02-29 19:47:37
fajne streszczenie ale moim zdaniem jest mało szczegółowe
Nela Szilnem
2015-12-16 18:10:51
Bardzo Fajne Streszczenie
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44