Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Imię róży - streszczenie - strona 12

jest tajemnicza księga poszukiwana przez każdego ze zmarłych mnichów. Rankiem opactwo opuszczają obie legacje. Bernard Gui zabiera ze sobą trójkę skazańców: Remigiusza, Salwatora i dziewczynę. Adso rozpacza nad losem młodej wieśniaczki, podczas medytacji w kościele ma dziwny sen o karnawałowej zabawie, na której pojawiają się rozmaite postaci biblijne. Po ocknięciu się opowiada o swojej wizji Wilhelmowi.

Mężczyźni spędzają długie godziny w bibliotece, sprawdzając katalog ksiąg i rejestr tych, którzy pełnili funkcję bibliotekarza. Wieczorem opat prosi Wilhelma o zaprzestanie śledztwa. Nie ukrywa rozczarowania, sugeruje szybki wyjazd i prosi o zachowanie tajemnicy. Po zakończeniu rozmowy bohaterowie śledzą opata, który udaje się do gmachu, by zamknąć bibliotekę. Wilhelm czyta odszyfrowany skrypt i odkrywa, że mówi on o tajemnym przejściu przez zwierciadło umieszczone w jednej z sal biblioteki.

Tymczasem opat zostaje uwięziony w jednym z przejść przez osobę przebywającą w gmachu. Wilhelm i Adso dostają się do pomieszczenia ze zwierciadłem, na którym widnieje ogromny napis. Nacisk na wybrane litery hasła uruchamia mechanizm i odkrywa kolejne przejście.

Dzień siódmy

W ukrytej

Zobacz również

 • Imię róży - plan wydarzeń

  1. Przybycie Wilhelma i Adsa do opactwa – pomoc w odnalezieniu konia 2. Prośba opata o pomoc w rozwikłaniu tajemnicy śmierci młodego mnicha 3. Spotkanie Wilhelma z dawnym przyjacielem, Hubertynem z Casale.

  Więcej
 • Imię róży - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Napisałem powieść, ponieważ na to właśnie miałem chęć. Sądzę, że jest to wystarczający powód, żeby przystąpić do opowiadania (...)” – w taki, dość skrótowy, sposób Eco tłumaczy przyczynę powstania swojej pierwszej powieści (patrz: „Dopiski na marginesie Imienia róży”)....

  Więcej
 • Imię róży - bohaterowie

  Wilhelm z Baskerville - główny bohater opowieści Adsa. Franciszkanin pochodzący z Anglii i nauczyciel młodego nowicjusza. Wilhelm przybywa do Italii w celu pojednania dwóch stronnictw: papieskiego i przedstawicieli braci mniejszych (sam Adso nie jest pewien celu misji swojego mistrza). Na prośbę opata podejmuje się przeprowadze...

  Więcej
 • Imię róży - problematyka

  „Imię róży” to wciągająca wielowątkowa powieść. Czytelnik zwraca w pierwszej kolejności uwagę na wątek kryminalny, choć ten stanowi jedynie pretekst do głębszych rozważań nad kulturą, filozofią i teologią średniowiecza. Kolejne zgony mnichów wyznaczają pewien „rytm” fabuły utworu.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 4 =
Jotka
2016-01-30 05:44:45
Wszystko fajnie tylko Jan XXIII to chyba nie byl...
Ostatnio komentowane
ok
adfghjk • 2020-04-02 12:00:50
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22
Nie dokładnie o to mi chodziło ale przydatne. Pozdrawiam autora.
Mangle UwU • 2020-04-01 10:30:26