Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wiesław Myśliwski, Traktat o łuskaniu fasoli – opracowanie

Geneza i gatunek

Wiesław Myśliwski wydał swoją powieść w 2006 roku, w Społecznym Instytucie Wydawniczym ZNAK. Już następnego roku pisarz otrzymał za książkę Literacką Nagrodę „Nike” i Nagrodę Literacką Gdynia.

Utwór nie jest klasyczną formą powieści – Wiesław Myśliwski kieruje się raczej w stronę formuły gawędowej, wykorzystując w całej przestrzeni tekstu monolog głównego bohatera i poruszając w nim różnorodne, przeplatające się ze sobą wątki. Traktat o łuskaniu fasoli jest ostatnią książką pisarza, którego uznaje się za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu chłopskiego w literaturze powojennej.

Konstrukcja

Na początku powieści zostaje przedstawiony jej główny bohater, a następnie sytuacja, w której odwiedza go tajemniczy, bliżej nie określony w tekście, gość. Gdy po chwili mężczyźni zasiadają do wspólnego łuskania ziaren fasoli, rozpoczyna się monolog Gospodarza, trwający właściwie już do końca książki.  Co więcej, wypowiedź bohatera nie jest przerywana żadnymi pytaniami ze strony towarzysza, a sam Gospodarz również nie zadaje ich gościowi, skupiając się na strumieniu swoich wspomnień i refleksji. W pewnym sensie monolog ten odzwierciedla wewnętrzną walkę bohatera z

Zobacz również

  • Wiesław Myśliwski, Traktat o łuskaniu fasoli – bohaterowie

    Główny bohater powieści Myśliwskiego jest starszym mężczyzną, saksofonistą, który w chwili rozpoczęcia fabuły pracuje jako recepcjonista w kompleksie domków letniskowych. Któregoś dnia odwiedza go człowiek z zamiarem kupienia fasoli, jednak Gospodarz posiada tylko niewyłuskane ziarna.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11