Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tędy i owędy - Streszczenie i plan wydarzeń - strona 6

podróży dobrze poznał swoich współpasażerów: hiszpańską rodzinę, jakąś Francuzkę, Dunkę, holenderskich handlowców. Ostatecznie okazało się, że kilkoro z nich ma za sobą kryminalną przeszłość, z czego podczas rejsu wyniknęły rożne niespodziewane sytuacje.

Innego razu Wańkowicz wraz z żoną wybrali się do Alicante skąd mieli udać się na Baleary. Wzięli udział w corridzie.

Narrator był członkiem Instytutu Naukowego i na emigracji brał udział w zebraniach profesorów i różnych dygnitarzy. Rozprawiano tam o wydawaniu dzieł Adama Mickiewicza i pozyskiwaniu środków finansowych na literaturę – Wańkowicz wyraża swoje opinie na ten temat.

Po swoim powrocie z emigracji pisarz długo zastanawiał się jak znaleźć język porozumienia ze swoimi rodakami i poświęca temu dłuższą refleksję.

W książce znajduje się rozdział, którego autorką jest żona Melchiora Wańkowicza. Snuje ona opowieść o ich pobycie w Stanach Zjednoczonych 1949 roku. Opowiada jak jej małe wówczas wnuczki radziły sobie w obcym kraju. Babcia pomagała Ewie i Ani jak mogła, zajmowała się nimi gdy rodzice pracowali, uczyła je polskiej kultury. Dziewczynki aktywnie uczestniczyły w pracach gospodarczych.

Ta narracja przeplatana jest z myślami

Zobacz również

 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - opracowanie

  Tędy i owędy to jeden z ciekawszych zbiorów gawęd wydanych przez mistrza tego gatunku, jakim był Melchior Wańkowicz. Zbiór ukazał się w po praz pierwszy w 1961 roku w wydawnictwie ISKRY. Był to czas, kiedy pisarz powrócił z emigracji. Gawędy pojawiły się w momencie gdy popularność Wańkowicza była bardzo wysoka, ...

  Więcej
 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - problematyka

  W zbiorze gawęd Tędy i owędy autor porusza kwestie związane z codziennością, której przyszło się mierzyć ludziom w okresie wojny światowej, okupacji, oraz okresu międzywojennego.

  Więcej
 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - bohaterowie

  Książka ma charakter wspomnieniowy, więc narrację można śmiało przypisywać samemu autorowi. Opisuje lata swojej młodości, czasy szkoły i studiów, doświadczenia z emigracji, a także lata po wojnie i w czasie PRL.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 1 =
Ola
2020-03-25 22:01:02
dużo ale na temat. jednak potrzebuje mniej doprecyzowanej odpowiedzi.
Ostatnio komentowane
xd
xd • 2020-03-29 18:21:29
Dzięki, przydało się
Dawid • 2020-03-29 17:09:29
Jest ok:)
Nikusia • 2020-03-29 14:31:16
U SUCCCCCAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAHAAHAHHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA...
Hot girl123 • 2020-03-29 11:57:05
łatwe
Ignacy • 2020-03-29 10:32:47