Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tędy i owędy - Streszczenie i plan wydarzeń - strona 4

Protasiewicz okazał się przeciwnikiem Związku Ziemian, ponieważ z jednym z nich popadł w konflikt o ziemię.

Podczas pobytu na Bliskim  Wschodzie autor musiał służyć w wojsku w Mińsku. Obrazuje wojskowe perypetie, innych żołnierzy i warunki życia. Brat pomógł mu wyjść na przepustkę po pierwszym miesiącu. Aby nie brać udziału  w ćwiczeniach fizycznych, symulował chorobę nerek. Dzięki łapówkom od brata, wojskowy lekarz orzekł niezdolność do służby wojskowej autora przez rok.

Po wybuchu I wojny światowej Wańkowicz starał się o tzw. „biały bilet”, czyli zwolnienie ze służby wojskowej na zawsze. Nie bardzo chciał uczestniczyć w walkach bo wiedział, że może mu przyjść zabijać swoich rodaków służących w obcych armiach. Gdy Niemcy zajęli stolicę w 1915 roku, narrator założył schronisko dla wygnańców. Rozpoczął pracę w Polskim Centralnym Komitecie Obywatelskim – pomagano tam Polakom zesłanym na Syberię.

Autor opowiada, że studia ukończył w 1922 roku, ożenił się i miał dwie córki. Pracował w „Kurierze Porannym” i „Przeglądzie Wieczornym”. Redagował także „Gazetę Wileńską”.

W kolejnych fragmentach Wańkowicz zdradza czytelnikom tajemnicę postaci dr Zajączkowskiego. Była to postać fikcyjna,

Zobacz również

 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - opracowanie

  Tędy i owędy to jeden z ciekawszych zbiorów gawęd wydanych przez mistrza tego gatunku, jakim był Melchior Wańkowicz. Zbiór ukazał się w po praz pierwszy w 1961 roku w wydawnictwie ISKRY. Był to czas, kiedy pisarz powrócił z emigracji. Gawędy pojawiły się w momencie gdy popularność Wańkowicza była bardzo wysoka, ...

  Więcej
 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - problematyka

  W zbiorze gawęd Tędy i owędy autor porusza kwestie związane z codziennością, której przyszło się mierzyć ludziom w okresie wojny światowej, okupacji, oraz okresu międzywojennego.

  Więcej
 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - bohaterowie

  Książka ma charakter wspomnieniowy, więc narrację można śmiało przypisywać samemu autorowi. Opisuje lata swojej młodości, czasy szkoły i studiów, doświadczenia z emigracji, a także lata po wojnie i w czasie PRL.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 3 =
Ola
2020-03-25 22:01:02
dużo ale na temat. jednak potrzebuje mniej doprecyzowanej odpowiedzi.
Ostatnio komentowane
Dzięki, przydało się
Dawid • 2020-03-29 17:09:29
Jest ok:)
Nikusia • 2020-03-29 14:31:16
łatwe
Ignacy • 2020-03-29 10:32:47
fajnie fajnie
twoja mama • 2020-03-28 12:53:19
r
r • 2020-03-28 11:19:26