Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tędy i owędy - Streszczenie i plan wydarzeń - strona 2

profesora – nauczał historii w starszych klasach na pensji u Kurmanowej. Było to zaledwie kilka lat po zaliczeniu matury i młody nauczyciel miał wiele wątpliwości co do swoich kompetencji. Z tej obawy był dosyć surowy dla swoich podopiecznych. Autor umieszcza tu opis realiów ówczesnej szkoły i panujących w niej zwyczajów, kar i nagród. W Gimnazjum Chrzanowskiego odbył się także strajk, podczas którego wyrzucano przez okna szkolne dzienniczki – w wyniku tego buntu język polski zaczął być głównym językiem obowiązującym w szkołach średnich – wcześniej był to rosyjski.

Melchior Wańkowicz z dużą dozą komizmu przywołuje sylwetki swoich dawnych nauczycieli i psikusy, które czynił im razem ze szkolnymi kolegami. Autor opowiada także o swoich kłopotach związanych ze zdaniem matury. Jako uczeń opierał się głównie na opracowaniu metod ściągania, a przed maturalną komisja nie miał zbyt wielkiego pola do popisu.

Kolejne rozdziały traktują już o życiu studenckim, zainteresowaniu polityką i aktywnym życiu społecznym pisarza.

Wiele miejsca poświęcił Wańkowicz swoim miłosnym podbojom – najpierw pisze o rozwódce z pensjonatu oraz o Jadwidze.

W 1922 roku autor próbuje zaliczyć prawo karne u profesora

Zobacz również

 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - opracowanie

  Tędy i owędy to jeden z ciekawszych zbiorów gawęd wydanych przez mistrza tego gatunku, jakim był Melchior Wańkowicz. Zbiór ukazał się w po praz pierwszy w 1961 roku w wydawnictwie ISKRY. Był to czas, kiedy pisarz powrócił z emigracji. Gawędy pojawiły się w momencie gdy popularność Wańkowicza była bardzo wysoka, ...

  Więcej
 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - problematyka

  W zbiorze gawęd Tędy i owędy autor porusza kwestie związane z codziennością, której przyszło się mierzyć ludziom w okresie wojny światowej, okupacji, oraz okresu międzywojennego.

  Więcej
 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy - bohaterowie

  Książka ma charakter wspomnieniowy, więc narrację można śmiało przypisywać samemu autorowi. Opisuje lata swojej młodości, czasy szkoły i studiów, doświadczenia z emigracji, a także lata po wojnie i w czasie PRL.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 4 =
Ola
2020-03-25 22:01:02
dużo ale na temat. jednak potrzebuje mniej doprecyzowanej odpowiedzi.
Ostatnio komentowane
xd
xd • 2020-03-29 18:21:29
Dzięki, przydało się
Dawid • 2020-03-29 17:09:29
Jest ok:)
Nikusia • 2020-03-29 14:31:16
U SUCCCCCAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAHAAHAHHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA...
Hot girl123 • 2020-03-29 11:57:05
łatwe
Ignacy • 2020-03-29 10:32:47