Tomek w Krainie Kangurów – charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Andrzej Wilmowski – ojciec Tomka, z powodu działalności konspiracyjnej musiał opuścić kraj i odtąd zaczął podróżować jako pracownik przedsiębiorstwa Hagenbecka, zajmującego się zwożeniem do ogrodów zoologicznych zwierząt z rozmaitych zakątków świata. Wcześniej był nauczycielem geografii w jednym z warszawskich gimnazjów i pasjonował się kulturą społeczeństw uznawanych przez Europejczyków za pierwotne. W trakcie swoich podróży podchodzi z powagą i szacunkiem zarówno do autochtonów, jak i zwierząt, które łowi. Bohater jest zawsze spokojny i opanowany, a po przyjeździe Tomka staje się również roześmianym i pogodnym kompanem.

Jan Smuga – podobnie jak Wilmowscy pochodzi z Warszawy, skąd wyjechał jako młody chłopak, niedługo po śmierci matki. Na kilkanaście lat przed rozpoczęciem akcji powieści rozpoczął pracę w przedsiębiorstwie Hagenbecka. To właśnie na zlecenie pracodawcy znalazł się w Australii, gdzie poznał Tomka jako syna swojego wieloletniego przyjaciela. W związku z faktem, iż Andrzej Wilmowski nie może wjechać do zaboru rosyjskiego, to właśnie Smuga przyjeżdża po Tomka do Warszawy i towarzyszy mu w długiej przeprawie przez ocean. W powieści bohater daje się poznać jako doskonały myśliwy, sprawnie posługujący się wszelkimi typami broni i posiadający ogromne doświadczenie. Zwiedził wszystkie kontynenty za wyjątkiem Antarktydy, szanując kulturę ludów, z którymi się stykał, i wynosząc z niej najcenniejsze elementy. Jest bardzo odważny i lojalny wobec towarzyszy, nie unikając śmiertelnego nawet ryzyka, gdy potrzebna jest im pomoc.

Tadeusz Nowicki – w przeszłości wspólnie z Andrzejem Wilmowskim prowadził działalność konspiracyjną i – podobnie jak on – został wydalony z kraju. Wybrał karierę wilka morskiego i w ciągu kilkunastu lat dosłużył się stopnia bosmana, a na kilka miesięcy przed rozpoczęciem akcji powieści, pod wpływem przypadkowego spotkania z Wilmowskim, postanowił dołączyć do załogi przedsiębiorstwa Hagenbecka. Jako prostolinijny i niezwykle ciepły człowiek, bosman szybko zaprzyjaźnia się z Tomkiem i staje się nieodłącznym kompanem w czasie jego wędrówek po Australii. Jako wzorowy marynarz Nowicki jest z kolei wielbicielem rumu i zagorzałym zwolennikiem stanu kawalerskiego. Wyróżniającą go cechą są ogromne, bardziej przypominające niedźwiedzia niż człowieka rozmiary i dopowiadająca im siła fizyczna.

Sally Allan – dwunastoletnia córka australijskich farmerów, uratowana przez Tomka od niechybnej śmierci w buszu.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Tomka Wilmowskiego

    Tytułowym bohaterem powieści przygodowej Alfreda Szklarskiego pt. „Tomek w krainie kangurów” jest Tomek Wilmowski, czternastoletni chłopiec uwielbiający przygody. Z powodów politycznych jego ojciec nie może powrócić do znajdującego się pod zaborami kraju, dlatego Tomek mieszka w... Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 1 + 3 =
kuba8159
2016-10-17 14:58:50
lolka123 bardzo pomocne
Debil2323
2016-04-25 09:54:07
Urodził się najprawdopodobniej w 1887 roku: poznajemy go w 1902 jako 14-letniego chłopca (dzień urodzin autor podał dopiero w 8. powieści cyklu), który wychowuje się w Warszawie u wujostwa Karskich. Ojciec Tomka, Andrzej, spiskował przeciwko carowi i musiał uciekać z kraju. Wkrótce po jego wyjeździe umarła matka chłopca. Tomek był bardzo ciekawym i spragnionym życia chłopcem. Dobrze się uczył, lecz nie był prymusem tylko dlatego, iż w zrusyfikowanej szkole wykładana była historia Rosji. Tomek jako młody patriota chciał zasłużyć się Polsce. Nie mówił z kolegami po rosyjsku, lecz po polsku – jak przystało na Polaka. Znał prawdziwą historię Polski dzięki swojej matce. Jego ulubionym przedmiotem była geografia. Największym marzeniem Tomka było spotkać znowu swojego ojca. Pewnego dnia do domu Karskich przybył Jan Smuga – przyjaciel Andrzeja Wilmowskiego. Zabrał on ze sobą chłopca i doprowadził do jego spotkania z ojcem. Okazało się, że Andrzej Wilmowski był łowcą dzikich zwierząt i dużo podróżował, pracując dla niemieckiego handlarza zwierząt Hagenbecka (postać autentyczna). Tomek, na swoją pierwszą wyprawę udał się do Australii. Podczas podróży poznał bosmana Tadeusza Nowickiego, który też pochodził z Warszawy i zaprzyjaźnił się z nim. Dzięki niemu Tomek nauczył się po mistrzowsku posługiwać bronią palną. Natomiast w Australii poznał swoją przyjaciółkę, a w późniejszym czasie żonę Sally Allan. Opowiada o tych wydarzeniach pierwsza książka – Tomek w krainie kangurów wydana w roku 1957.
sara151a
2015-12-08 16:50:18
lolka123 mi bardzo pomogło dostałam 6 ze sprawdzianu.... Więc wiesz...
lolka123
2015-11-29 17:05:54
W ogóle nie pomocne heh
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Gosha, a nie beatrycze odebrała ho z lotniska
• 2023-03-30 20:41:26
mało pomocne
• 2023-03-30 17:27:11
super
• 2023-03-30 14:44:16
Jk
• 2023-03-30 13:45:02