Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Powrót posła - streszczenie - strona 6

Ostatnio komentowane
kjmol;potgyhuijhnukmlo.,lkmjyghtkojlipu
yhgtuijikju • 2019-05-22 09:03:16
jd
jd • 2019-05-21 20:57:57
jest git
siemaneczko • 2019-05-21 18:36:35
pomaga polecam
ggggooo • 2019-05-21 15:34:04
Dziękuję za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
StelaMarisjoł • 2019-05-21 15:33:29
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

też Staroście, że sam hołduje modzie, gdyż wziął sobie za żonę, osobę wychowaną na sposób francuski.

Starosta otwarcie mówi, iż jedyną przyczyną ponownego ożenku, był majątek, jaki w posagu wniosła jego druga żona.

Scena IV

Akcja rozgrywa się pomiędzy panem Podkomorzym, panią Podkomorzyną, Starostą oraz Teresą. Do pokoju wchodzi Teresa. Wita się ze Starostą i Podkomorstwem. Podkomorzyna podkreśla w rozmowie ze Starostą dobre cechy, które posiada Teresa. Ten mówi zaś, iż wolałby mieć syna, gdyż więcej z niego miałby pożytku, niż z córki, której tylko posag dać musi.

Scena V

Teresa sama w pokoju. Teresa usłyszawszy, iż przyjeżdża Walery zastanawia się, czy ten jeszcze ją kocha. Rozmyśla też nad rozterkami, które ją trapią, ponieważ ojciec i macocha, chcą wydać ją za mąż za Szarmanckiego, podczas gdy jej serce bije mocniej do Walerego.

Scena VI

Akcja toczy się pomiędzy Teresą i Szarmanckim. Szarmancki przymila się do Teresy. Wychwala jej zalety. Przedstawia wizję wspólnego, wystanego życia. Wspomina także, iż jego koń, którego zakupił w Anglii zwichnął nogę podczas dzisiejszego polowania. Mógłby pojechać po nowego, ale nie chce zostawiać Teresy samej. Proponuje też Teresie zakup konia i naukę

Polecamy również:

 • Powrót posła - plan wydarzeń

  1. Agatka, przygotowując śniadanie, rozmawia z Jakubem o Staroście, Szarmanckim i pannie Teresie.2. Starosta rozmawia z Podkomorstwem o wojnie  i obecnej sytuacji panującej w kraju.3. Podkomorzy ze Starostą polemizują na temat modnego wychowania.4. Podkomorstwo otrzymuje list od syna z informacją o jego... Więcej »

 • Powrót posła - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Powrót posła” powstawał szybko, podczas dwóch miesięcy 1790 roku. Był to czas szczególnych napięć politycznych, czas walki o reformy. W tym szczególnym okresie potrzebne było dzieło ukazujące w szerokiej perspektywie stosunek zarówno szlachty postępowej, jak i... Więcej »

 • Powrót posła - bohaterowie

  Podkomorzy - postępowy szlachcic, zwolennik nowego porządku i reform, ojciec trzech synów, z których każdy pracuje na pożytek kraju: najstarszy jest posłem na sejm, średni pracuje w komisjach porządkowych cywilno-prawnych, najmłodszy zaś służy w kawalerii. Jest dumny z tego, iż wszyscy jego synowie... Więcej »

 • Powrót posła - interpretacja

  Niemcewicz, w bardzo zręczny sposób, wplótł kwestie polityczno-społeczne w błahą historyjkę o pannie i jej dwóch adoratorach, z których jednemu jest ona przychylna, drugi zaś to lekkoduch czyhający jedynie na jej majątek, ale mający poparcie u rodziców. Mamy ukazane zatem drobne... Więcej »

 • Powrót posła jako komedia polityczna

  Julian Ursyn Niemcewicz był aktywnym działaczem stronnictwa patriotycznego, który swoje poglądy wyrażał także poprzez literaturę. „Powrót posła” jest przykładem dzieła zaangażowanego w naprawę kraju. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 1 =