Osmaleni - streszczenie - strona 2

po wojnie rzadko rozmawiali o wojennych przeżyciach. Raczej mówili o przyszłości, o literaturze. W ich towarzystwie raczej nie myślało się i głośno nie mówiło o doświadczeniach obozowych. Ich drogi rozeszły się, a po kilku latach znów się spotkali – wtedy mogli rozmawiać o dawnych wspólnych czasach (ojciec wypchnął Rafała w pociągu jadącego do obozu śmierci i kazał uciekać do lasu). Rafał pomagał w gospodarstwie niemieckiego wieśniaka. Po wojnie chciał odszukać swoją rodzinę, ale nikt z obozów nie wrócił. Mężczyzna wyjechał do Palestyny, spotkał ocalonych Żydów. Razem z Imit utrzymywali luźny kontakt przez wiele lat. Kiedyś w 1988 roku spotkali się podczas wycieczki do Chin. Opowiedział jej wówczas historię, jak to wieśniak Hans poprosił go, aby spłodził dla jego i jego żony Hilde dziecko – mężczyzna był bowiem bezpłodny. Spłodzony syn jednak zginał. Rafał popełnił samobójstwo.

Klara

Irit otrzymała pozdrowienia z Indii od swojej dawnej towarzyszki obozowej Klary. Miały nawet zginąć podczas tego samego rozstrzeliwania. Jeszcze przed akcją w getcie razem chodziły do szkoły. Autorka opisuje charakter Klary. Po przeżyciach obozowych długo chorowała, zaopiekowali się nią obcy ludzie,

Polecamy również:

  • Irit Amiel, Osmaleni - opracowanie

    Osmaleni to zbiór opowiadań, który stanowi debiut prozatorski Irit Amiel. Więcej »

  • Irit Amiel, Osmaleni - bohaterowie

    Bohaterami książki Irit Amiel są tzw. ludzie skazani na ocalenie, czyli tacy, którzy mają ogromny bagaż przykrych doświadczeń związanych z Holocaustem, ale nie chcą lub nie mogą o tym mówić. Autorka usiłuje wyrazić milczenie tych ludzi. Więcej »

  • Irit Amiel, Osmaleni - problematyka

    Zbiór opowiadań Irit Amiel porusza znany w literaturze wątek Zagłady (Holocaustu), choć przedstawia go w sposób całkiem oryginalny. Problem piętna, jakie odciśnięto na ofiarach obozów zagłady jawi się tutaj jako główny obiekt zainteresowania, a nie jako zagadnienie towarzyszące. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01