Osmaleni - streszczenie - strona 2

porzuciła męża i dzieci i poświęca się wyznawaniu Hari Kriszny. Któregoś dnia Aron otrzymał telegram informujący o śmierci jego żony w amsterdamskich szpitalu dla ubogich narkomanów.

Daniel

Ten mężczyzna opuścił obóz w 1945 roku – postanowił rozpocząć całkiem nowe życie nie szukając śladów swojej przeszłości. Nie chciał mieć rodziny i żadnych zobowiązań. Posiadał dwa paszporty (amerykański i izraelski), czuł się milionerem. Posiadał dwa handlowe statki, które dla niego zarabiały. Któregoś dnia postanowił odwiedzić rodzinne miasteczko. Odnalazł swój dawny dom w biednej mieścinie, która bez problemu mógłby odnowić. Zaczął wspominać i przyszło mu do głowy, że gdyby nie wojna to pewnie zostałby w tym miasteczku i pracował jako szewc jak jego ojciec. Ta myśl przepełniła go żałością.

Ziwa

Była to dziewczyna, sierota, która została porzucona w koszu a bieliznę podczas okupacji. Przez całe życie marzyła o swojej matce. Ktoś ją przygarnął i schronił przed Niemcami. Została oddana zakonnicom z pobliskiego klasztoru. Tak rosła Zosia, a potem Ziwa (z hebrajskiego). Podczas wojny przebywała  w różnych żydowskich sierocińcach. Z Irit spotkały się  na kursie uniwersyteckim. Ziwa była wykładowczynią i mówiła o roli sieroty w literaturze światowej. Zrobiła na autorce ogromne wrażenie. Nawiązały ze sobą kontakt – zbliżyły ich wspólne doświadczenia z dzieciństwa. Opowiadały sobie wzajemnie o swojej historii. Ziwa razem z mężem wyjechali do Stanów Zjednoczonych w latach 80, ale Irit śledziła jej naukowe losy.

Ziwa zakończyła życie tragicznie, jako bezdomna przez zamarznięcie.

Monogram

Bohaterką kolejnej historii jest Elżunia, 10-letnia dziewczynka, ocalała z obozu. Widzimy ja w okresie dzieciństwa, mieszkającą u ludzi, którzy ja przygarnęli i potem po 45 latach gdy wspominą swoje życie.

Wybrana

Bronia, jest przybrana córką mecenasa Władysława i jego żony Grety. Zabrali ja z jednego z polskich sierocińców. Ponoć Janusz Korczak miał pomagać im w wyborze dziecka. Małżeństwo wychowuję córeczkę przykładnie, żyje na wysokim poziomie. Uczęszcza na lekcje muzyki jak każda dziewczynka z dobrego domu. Przed akcją w wielkim getcie Bronia znika (ponoć jej rodzicom udało się załatwić jej odpowiednie dokumenty i wysłać do rodziny w Poznaniu). Małżeństwo zaś zostało rozstrzelane. W Poznaniu na Bronię uwagę zwraca jeden z esesmanów namawiając by wzięła udział w badaniu rasy. Po zbadaniu komisja orzeka, że dziewczyna reprezentuje czystą rasę nordycką i wysyła ją do Monachium do domu parzenia się (były to miejsca, w których zamykano kobiety aryjskie, które były zapładnianie przez esesmanów odpowiednią spermą). Co się dalej dzieje z bohaterką nie wiadomo. Za jakiś czas znowu się pojawia, tym razem jako Bruria i nikomu nie opowiada o swojej przeszłości. Nawet mężowi. Nie będzie jednak mogła dłużej żyć z tymi wspomnieniami. Ostatecznie zadusi się gazem spalinowym.

Naznaczeni

Ten rozdział ma formę listów wymienianych między ludźmi, który wspólnie cierpieli i wspólnie ocaleli.

Lucynka

Autorka wspomina swoje częste wyprawy na cmentarz. Odwiedza groby swoich współtowarzyszy z dawnych lat. Przypomina sobie jedną zapomnianą dziewczynkę imieniem Lucynka Lampel, koleżanję z dzieciństwa. Dziewczyna po raz pierwszy pokazała Irit czym są kondomy i na czym polega stosunek płciowy między mężczyzną a kobietą.

Pożegnanie mojej martwej klasy

Autorka wspomina swoich dawnych szkolnych kolegów. Snuje refleksję o tym jak bardzo się zmienili, jak bardzo pragną zapomnieć o swojej przeszłości i dostosować się do czasów współczesnych.

Polecamy również:

 • Irit Amiel, Osmaleni - opracowanie

  Osmaleni to zbiór opowiadań, który stanowi debiut prozatorski Irit Amiel. Więcej »

 • Irit Amiel, Osmaleni - bohaterowie

  Bohaterami książki Irit Amiel są tzw. ludzie skazani na ocalenie, czyli tacy, którzy mają ogromny bagaż przykrych doświadczeń związanych z Holocaustem, ale nie chcą lub nie mogą o tym mówić. Autorka usiłuje wyrazić milczenie tych ludzi. Więcej »

 • Irit Amiel, Osmaleni - problematyka

  Zbiór opowiadań Irit Amiel porusza znany w literaturze wątek Zagłady (Holocaustu), choć przedstawia go w sposób całkiem oryginalny. Problem piętna, jakie odciśnięto na ofiarach obozów zagłady jawi się tutaj jako główny obiekt zainteresowania, a nie jako zagadnienie towarzyszące. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44