Nowa Heloiza - opracowanie (geneza, bohaterowie, problematyka)

Geneza „Nowej Heloizy”

Pełny tytuł powieści Jana Jakuba Rousseau brzmi: „Julia, Nowa Heloiza, listy dwojga kochanków, mieszkańców małego miasteczka u stóp Alp”. Książka została wydana w 1761 roku i zaliczana jest do nurtu prozy sentymentalnej.

Już tytuł wskazuje na inspirację dwunastowieczną historią miłosną Abelarda i Heloizy. Z listów pozostawionych przez średniowiecznych kochanków wyłania się obraz burzliwego romansu uwieńczonego potajemnym małżeństwem.

Czas i miejsce akcji „Nowej Heloizy”

Akcja utworu toczy się głównie w Clarens w Szwajcarii, choć część listów Saint-Preuxa zostaje napisana z Paryża i innych miast. Autor ukazuje współczesną sobie rzeczywistość, a więc osiemnastowieczną.

„Nowa Heloiza” – kompozycja i narracja

Rousseau wykorzystał wątek miłości między nauczycielem i jego uczennicą, posłużył się także formą listów, by opowiedzieć ich losy. Jednak miłość Julii i Saint-Preuxa pozostaje platoniczna. Nie ma w niej wielu gwałtownych zdarzeń i choć kochankowie boleśnie odczuwają zerwanie, Julia odnajduje szczęście w narzuconym jej przez ojca małżeństwie, a Saint-Preux w końcu godzi się ze swoim losem.

Listy kochanków zebrane zostały w sześć części, każda kolejna przynosi zmianę w uczuciach kochanków. Pierwsza księga przedstawia początki miłości i próby walki z nią. W drugiej autor skupia się na roli człowieka we współczesnym świecie i ukazuje jego zagubienie. Kolejna część przynosi punkt kulminacyjny – przemianę Julii pod wpływem małżeństwa. Napięcie stopniowo rośnie, w piątej części wypadki zostają spowolnione przez dygresje na temat edukacji, jednak nastrój sielanki zostaje zaburzony. Rozważania Julii o ofierze z własnego życia i sen Saint-Preuxa zwiastują nadciągającą tragedię. Księga szósta to powrót do spokojnej narracji, zawiera podsumowania i przemyślenia bohaterów.

Bohaterowie „Nowej Heloizy”

Powieść Rousseau skupia się na losach głównych bohaterów: Julii d'Etange i Saint-Preuxa.

Ona jest córką arystokraty, młodą dziewczyną, która ulega sile miłości. Mimo iż kocha swojego nauczyciela, zdaje siebie sprawę, że to uczucie nie może się spełnić. Jest bardzo wrażliwa, na wieść o planowanym przez ojca małżeństwie podupada na zdrowiu. Nie potrafi kłamać, trudno jej utrzymać swoje uczucia w tajemnicy, dlatego zwierza się kuzynce, a w końcu wyjawia prawdę także ojcu. Wobec jego nieugiętości posłusznie poślubia milorda. Nie decyduje się też na ucieczkę z ukochanym, ponieważ byłby to zbyt duży cios dla jej chorej matki.

Julia poświęca się dla dobra rodziny, wypełnia wolę ojca i ku własnemu zaskoczeniu odnajduje szczęście w małżeństwie z Wolmarem. Julia przeżywa ważną przemianę. Na początku znajomości z Saint-Preuxem jest wesołą dziewczyną, skorą do żarów i zabawy. Jenak potajemny romans, konieczność ukrywania prawdy przez rodzicami, świadomość sprzeciwiania się ich woli męczą ją i smucą. Małżeństwo staje się dla niej początkiem nowego życia. I choć zostało ono narzucone przez ojca, Julia traktuje je bardzo poważnie, zawsze jest wierna mężowi i uczciwa wobec niego. Małżeństwo i macierzyństwo dają jej szczęście, czuje się spełniona, spokojna i pewna siebie.

Saint-Preux pochodzi z rodziny mieszczańskiej, jest ceniony jako nauczyciel arystokratycznych dzieci, jednak jego małżeństwo z arystokratką byłoby niedopuszczalnym mezaliansem. Bohater doskonale zdaje sobie z tego sprawę – wie, że nie powinien się zakochiwać w Julii, ale jego serce nie słucha głosu rozsądku. Próbuje walczyć o swoją miłość, gotów jest zorganizować ucieczkę ukochanej, ale wobec jej sprzeciwu oddala się. Pojawia się na nowo w życiu Julii za sprawą jej męża. Do końca życia kocha

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54