„Przygody Tomka Sawyera” - geneza
„Przygody Tomka Sawyera” Mark Twain napisał w 1876 r. Powieść ta, skierowana głównie do młodzieży, stanowiła dla autorka okazję do powrotu do czasów dzieciństwa. Przedstawione w niej miasto – St. Petersburg – wzorowane było na miejscowości Hannibal, gdzie pisarz mieszkał przez długi czas. Tworząc postać głównego bohatera, chłopca niestroniącego od zabaw i sprawiającego wiele kłopotów, acz rozsądnego i naprawdę dobrego, Twain ukazuje magię, cudowność i błogość młodości.
„Przygody Tomka Sawyera” - czas i miejsce akcji
Akcja powieści rozgrywa się w XIX-wiecznych Stanach Zjednoczonych. Rozpoczyna się wiosną, a kończy jesienią. Jej miejscem jest niewielkie miasteczko St. Petersburg oraz leżące nieopodal tereny (jaskinie, wyspy itp.).
„Przygody Tomka Sawyera” - interpretacja
„Przygody Tomka Sawyera” przenoszą czytelnika do małego i sennego miasteczka, gdzie upływ czasu odmierza się przede wszystkim kolejnymi nabożeństwami.
Świat widziany jest z perspektywy dziecka – tytułowego bohatera. Jest on chłopcem sprytnym, przebiegłym i sprawiającym problemy. Nie lubi chodzić do szkoły, a zamiast spędzać czas na czytaniu naukowych książek, szuka kolejnych przygód. Nie brakuje mu jednak również rozsądku, a serce ma Tomek naprawdę dobre. Jego sposób życia powoduje, iż czytelnik może uczyć się od niego codziennego zadowolenia, szybkiego zapominania o zmartwieniach i wielkiej ciekawości świata.
Życie Tomka Sawyera pełne jest radości, która zawsze przezwyciężać smutek. Nawet w najbardziej krytycznych momentach chłopiec gotów jest zostać piratem, by zdobyć wielką sławę. Tomek wszystkie swoje plany, choćby najbardziej nierealne, próbował wprowadzać w życie, a niepowodzenia nie odciągały go od pierwotnych zamiarów. Kiedy zdawałoby się, że znajduje się on na straconej pozycji, potrafi wpaść na taki pomysł, aby zaskoczyć wszystkich i wywrzeć pozytywne wrażenie (np. powrót z ucieczki na swój pogrzeb).
Tomek jest także odważny i ciekawy świata. Z każdego kolejnego dnia stara się wyciągnąć jak najwięcej, by kłaść się spać zadowolony. W swojej relacji z Becky nie poddaje się po sprzeczkach, lecz robi wszystko, by odzyskać jej sympatię. Zdobywa się nawet na niezwykle odważny czyn i przyznaje się do zniszczenia książki. Chociaż dostaje za to surową karę, to, co zyskuje, jest dla niego znacznie cenniejsze.
Miasteczko przedstawione przez Marka Twaina żyje błogo i spokojnie. Ludzie znają się i tworzą jedność. Dzięki temu łatwiej pokonywać im kolejne przeszkody i wytrzymywać w ciężkich sytuacjach (np. zaginięcie Tomka i Becky). Siłę odnajdują właśnie w jedności oraz w wierze.
Świat ukazany w „Przygodach Tomka Sawyera” widziany jest z perspektywy dziecka. Dlatego też, pomimo obecności licznych problemów, wizja ta jest pozytywna, pełna energii. Książka stanowi pochwałę życia i zachęca do czerpania z niego pełnymi garściami. W tym kontekście dzieciństwo jawi się jako szczególnie ważnym okres, który w dziele Twaina poddany zostaje apoteozie.