Ojciec Goriot - streszczenie - strona 6

zabrał Eugeniusza do jej loży i jeszcze tego wieczoru poznał Delfinę. Został przez chwilę w jej loży i od razu zdradził się ze swoimi uczuciami. Wspomniał też o Goriocie. Pani de Nucingen twierdziła, że ma ogromne wyrzuty sumienia z powodu losu ojca, jednak mąż zabrania jej się z nim widywać. Rastignac zrobił na młodej kobiecie bardzo dobre wrażenia, była dumna, że ją zauważył.

Student wrócił do domu zadowolony. Opowiedział Goriotowi o spotkaniu z jego córką. Starzec chciał znać wszystkie szczegóły, przekonywał Eugeniusza, że poświęcanie się dla córek jest dla niego szczęściem i niczego więcej nie pragnie, jak tylko je zadowolić. Od tej pory Goriot zaczął traktować Eugeniusza niemal jak syna, widział w nim powiernika i przyjaciela. Rastignac także przywiązał się do starca.

Następnego dnia Eugeniusz dostał zaproszenie od pani de Nucingen na obiad. Kobieta jest smutna, nie chce zdradzić chłopakowi przyczyny złego nastroju, ale gdy ten nalega, zabiera go na przejażdżkę. Podjeżdżają pod dom gry, gdzie Delfina daje Eugeniuszowi sakiewkę z frankami i mówi, żeby wszystko przegrał albo przyniósł jej sześć tysięcy. Chłopak wraca z siedmioma tysiącami, a kobieta płacząc, dziękuje mu.

Polecamy również:

 • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

  1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

 • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

 • Ojciec Goriot - bohaterowie

  Eugeniusz de Rastignac - 21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki... Więcej »

 • Ojciec Goriot - problematyka

  Balzac pisząc swoją powieść, był świadom, że tworzy nowy typ literatury, nieznany wówczas w tradycji francuskiej. Stwierdzając, że jego utwór nie jest zmyślonym romansem, odcina się od popularnej wówczas powieści sentymentalnej, awanturniczej oraz powieści grozy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
????✨
Miluuii • 2021-05-14 07:38:31
33
33 • 2021-05-14 07:18:27
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10