Ojciec Goriot - streszczenie - strona 2

w pensjonacie w najbardziej ubogim pokoju i staje się obiektem drwin pozostałych mieszkańców.

W listopadzie student prawa de Rastignac przyjeżdża do Paryża robić karierę. W tym celu dostaje list polecający od ciotki do wicehrabiny de Beauseant. Wicehrabina zaprasza go na bal. Tam po raz pierwszy mężczyzna widzi panią de Restaud, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia i którą postanawia poznać. Udaje mu się zdobyć zaproszenie do jej domu. W nocy, po skończonym balu Eugeniusz widzi, jak ojciec Goriot ugniata srebrną zastawę w swoim pokoju. Sądzi, że jego sąsiad jest paserem, a może nawet złodziejem. Rano, przy śniadaniu pensjonariusze także rozmawiają o Goriocie. Vautrin opowiadał, że widział starca, jak sprzedawał złotnikowi srebro. Wszyscy uznali, że wszystkie pieniądze Goriot przeznacza na kobiety. Później dołączają do grupy Goriot i Eugeniusz. Rastignac opowiada, jak tańczył na wczorajszym balu z hrabiną de Restaud i zachwyca się powabnością kobiety. Ojciec Goriot ożywił się, słysząc to nazwisko. Mówi też, że widział tę samą hrabinę dziś na ich ulicy, co bardzo go zdziwiło. Vautrin tłumaczy mu, że takie jest życie paryżanek: „Wczoraj na szczycie koła, dziś na dole drabiny,

Polecamy również:

 • Ojciec Goriot - plan wydarzeń

  1. Opis mieszkańców pensjonatu pani Vauquer i samego pensjonatu 2. Eugeniusz idzie na bal do hrabiny de Beauseant, poznaje na nim Anastazję de Restaud 3. Wizyta w domu hrabiny de Restaud zakończona faux pas Eugeniusza. Więcej »

 • Ojciec Goriot - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Ojciec Goriot” powstał w 1834 roku. Książka ukazała się drukiem rok później. Dzieło wchodzi w skład cyklu kilkudziesięciu powieści Balzaca określanych mianem „Komedii ludzkiej”. Więcej »

 • Ojciec Goriot - bohaterowie

  Eugeniusz de Rastignac - 21-letni student prawa, pochodzi ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Przyjeżdża do Paryża na studia, a także zrobić karierę w światku towarzyskim. Gdy poznaje swoją daleką kuzynkę, panią de Beauseant, uświadamia sobie, że dobre urodzenie nic nie znaczy, jeśli nie ma się pieniędzy. Dzięki... Więcej »

 • Ojciec Goriot - problematyka

  Balzac pisząc swoją powieść, był świadom, że tworzy nowy typ literatury, nieznany wówczas w tradycji francuskiej. Stwierdzając, że jego utwór nie jest zmyślonym romansem, odcina się od popularnej wówczas powieści sentymentalnej, awanturniczej oraz powieści grozy. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
????✨
Miluuii • 2021-05-14 07:38:31
33
33 • 2021-05-14 07:18:27
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10