Michael Ende, Momo – streszczenie

Tytułową bohaterką powieści jest mała dziewczynka, która mieszka w domu dziecka. Postanowiła jednak uciec z miejsca, w którym jest bita i bardzo źle traktowana. Dociera do małego miasteczka i całkiem sama postanawia zamieszkać w amfiteatrze. Mieszkańcy miasteczka bardzo polubili dziewczynkę, oferowali jej nawet dach nad głową – Momo jednak uznała, że mury amfiteatru będą dla niej bezpieczniejsze.

To co wyróżniało Momo spośród innych to jej wyjątkowe, wręcz magiczne zdolności. Potrafiła np. słyszeć to, czego inni nie słyszeli. Wykorzystywała te zdolności by pomagać innym, aż wkrótce ustawiła się do niej cała kolejka. Momo próbowała m.in. mediować między skłóconymi obywatelami, zazwyczaj z powidzeniem. Któregoś dnia odwiedził ją chłopiec, który posiadał kanarka bez umiejętności śpiewania. Bohaterka tak długo przysłuchiwała się ptaszkowi, aż w końcu zaczął on pięknie ćwierkać. Dzięki swojej otwartości i życzliwości Momo zyskała wkrótce mnóstwo przyjaciół.

Pewnego razu w miasteczku zjawili się tajemniczy Szarzy Panowie, którzy przez jakiś czas kręcili się po uliczkach, zapisując rozmaite uwagi. Zniknęli tak niespodziewanie, jak się pojawili. Niedługo potem znowu odwiedzili miejscowość, tym razem zaglądając do konkretnych mieszkańców i wytykając im, że zbytnio marnują swój czas. Zaproponowali fryzjerowi, by spróbował go zaoszczędzić chowając w ich Kasie Oszczędności Czasu, a oni zwrócą mu go na emeryturze. Fryzjer Fusi chętnie przystał na tę propozycję, jednak po tej operacji szybko zaczął się zmieniać – przede wszystkim coraz rzadziej widywał się z ludźmi, nawet z najbliższą rodziną.

Wielu mieszkańców miasteczka poszło w jego ślady i przekazało swój czas Szarym Panom. Skutkiem tego oszczędzania był całkowity brak czasu, który mogliby poświęcić dzieciom i przyjaciołom. Momo obserwowała to z boku i była zmartwiona faktem, że problem ten dotknął także jej przyjaciół. Kilka razy pomogła im rozwiązać problemy wynikające z brakiem czasu, co bardzo rozzłościło właścicieli tajemniczej Kasy Oszczędności. Szarzy Panowie postanawiają przekupić dziewczynkę, kupując jej w prezencie wspaniałą lalkę. To jednak nie działa na bohaterkę, która wykorzystuje swoje umiejętności by jednego z agentów wprowadzić w trans. Wówczas poznaje prawdziwy cel działania nieznajomych.

Razem z innymi dziećmi Momo postanawia uratować dorosłych przez strasznym losem, urządzając dla nich specjalną paradę. Nikt z rodziców nie chce jednak wziąć w niej udziału. U bohaterki natomiast zjawia się żółwice Kasjopea, która zabiera ją do magicznej krainy do domu „Nigdzie na ulicy Nigdy”. Tam Mistrz Hora wyjawia jej całą prawdę o intencjach tajnych agentów. Taj naprawdę byli to złodzieje czasu, stworzeni przez zwykłych ludzi, którzy mieli obsesję na punkcie jego oszczędzania. Szarzy Panowie wykradali zatem czas innym, jednak gdyby zostali nagle pozbawieni swoich cygar – rozpłynęliby się w powietrzu.

Jegomoście chcieli zdobyć zaufanie i przychylność małej bohaterki, gdyż zależało im na jej czasie. Na próżno szukali Momo – nie pomogło nawet wykorzystanie do tego jej przyjaciół, którzy przez utratę czasu popadli w poważne tarapaty. W końcu okazało się, że wszyscy bliscy Momo są tak zajęci oszczędzaniem czasu, że w ogóle nie mają go dla innych, również dla niej. Na szczęście sprytna i przebiegła dziewczynka udaremnia działania Szarych Panów, uwalniając z niebezpiecznego letargu wszystkich mieszkańców miasteczka.

Polecamy również:

  • Michael Ende, Momo - bohaterowie

    Mała i szczupła dziewczynka zamieszkująca w domu dziecka, w którym jest bardzo źle traktowana. Po ucieczce z tego miejsca zamieszkuje w innej miejscowości w murach amfiteatru. Za sprawą swojej życzliwości i otwartości szybko zyskuje wielu nowych przyjaciół wśród mieszkańców miasteczka. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 5 + 4 =
fajny nick
2024-01-23 19:07:49
dzięki
Nwm
2023-05-07 08:18:34
Ok
spomed
2022-04-16 15:29:47
dziena
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44