Kurt Vonnegut, Kocia kołyska - streszczenie i plan wydarzeń - strona 2

Sugeruje, że lepiej żyć w kłamstwie, widzieć świat, nawet fałszywie, w kolorowych barwach. Człowiek winien oderwać się od wszelkich ziemskich trosk i ludzkiej formy. Prorok bowiem prowadził ascetyczne i zdystansowane życie. Bokononiści stosowali liczne rytuały – jednym z najciekawszych było łącznie się stopami w imię zespolenia się dwóch dusz. Była to religia cyniczna i zakłamana.

Co ciekawe, pomimo sprzeciwu dyktatora, wszyscy na wyspie wyznają bokononizm. Każdy z nich zdaje sobie sprawę, że gdy zostanie schwytany, czeka go śmierć poprzez powieszenie na haku. Prorok Bokonon nigdy jednak nie zostanie schywatny ponieważ zdaje sobie sprawę, że jest dla ludności San Lorenzo ważną osobą. Podobnie jak dyktator. Obaj są na wyspie potrzebni - dopełniają się wzajemnie. Gdy umiera Papa Moznano panowanie nad lodem-9 wymyka się spod kontroli, co powoduje światową katastrofę, polegającą na zamrożeniu całej planety.

Plan wydarzeń

1. Powzięcie postanowienia o napisaniu książki o bombie atomowej przez Jonaha
2. Zbieranie materiałów do książki
3, Poznawanie historii doktora Feliksa Hoenikera i jego rodziny
4, Obserwacja życia na wyspie San Lorenzo
5, Odkrycie substancji lód-9
6, Zgłębianie tajników bokononizmu
7, Śmierć dyktatora wyspy Papa Monzano
8, Katastrofa atomowa

Polecamy również:

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska – opracowanie

    Powieść Kurta Vonneguta powstała w 1963 roku i reprezentuje gatunek science fiction, w którym specjalizował się amerykański pisarz. W 1964 roku powieść była nominowana do Nagrody Hugo.  Jest uznawana za jedną z najważniejszych pozycji w twórczości Vonneguta. Więcej »

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska - bohaterowie

    Główny bohater powieści Kocia kołyska, który zamierza zbadać historię powstania bomby atomowej oraz jej zrzucenia na Hiroszimę, a z zebranych materiałów przygotować książkę o tytule Dzień, w którym nastąpił koniec świata. Więcej »

  • Kurt Vonnegut, Kocia kołyska – problematyka

    Autor Kociej kołyski próbuje stworzyć metaforyczną wizję zagłady świata – punktem wyjścia jest dla niego sytuacja, w której ludzie prezentują postawę bierną, zobojętniałą, a przede wszystkim zakłamaną. Fakt, że ludzie wolą uciekać od prawdy niż stawić jej czoła. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09