Odyseja - charakterystyka bohaterów drugoplanowych - strona 2

Przed wyjazdem męża na wojnę, rodzi mu syna – Telemacha. Przez wiele lat cierpliwie oczekuje na powrót męża, odrzucając zaloty przedstawicieli znamienitych rodów. Sprytna kobieta posługuje się podstępem (wątek całunu), a gdy ten wychodzi na jaw, zgadza się na konkurs łuczniczy. Po latach jej cierpliwość i wytrwałość zostają nagrodzone.

Polifem

Jeden z cyklopów, syn Posejdona. Zamieszkuje wyspę, na której wypasa z towarzyszami stada owiec i kóz. Oślepiony przez Odysa (wcześniej pożera większość jego towarzyszy) zwraca się do Posejdona z prośbą o zemstę. Bóg wysłuchuje go rzucając Odyseusza na wieloletnią tułaczkę.

Posejdon

Potężne bóstwo morskie, brat Zeusa. Wezwany na pomoc przez oślepionego Polifema, mści się na Odysie ścigając go sztormem i niesprzyjającą pogodą.

Telemach

Jedyny syn Odyseusza i Penelopy. Upokorzony przez zalotników, prosi mieszkańców Itaki o pomoc w odnalezieniu ojca. Bohatera wspiera Atena, wysyłają go po informację do bożka Nestora i króla Menelaosa. W finale utworu bogini doprowadza do spotkania syna z ojcem. Telemach wspomaga Odysa w walce przeciwko zalotnikom.

Terezjasz

Mityczny wieszcz i wróżbita. Przyzwany przez Odysa wychodzi na przedsionek Hadesu i wróży bohaterowi dalszą tułaczkę. Udziela mu też ważnych wskazówek, przepowiadając powrót do domu po latach wyczerpującej tułaczki.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Odyseusza

    Postać Odyseusza jest archetypem wędrowca. Homer uczynił Ulissesa głównym bohaterem swojego eposu, którego tytuł pochodzi od imienia mitologicznego wojownika spod Troi. Ramą tematyczną „Odysei” jest wędrówka Odyseusza po zakończeniu wojny trojańskiej do rodzinnej Itaki. Odyseusz... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39