Moralność pani Dulskiej - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Felicjan Dulski

Mąż Anieli, urzędnik niezbyt wysokiej rangi. Całkowicie podporządkowany swojej żonie. Bierny i pogodzony ze swoim losem. Nigdy nie wypowiada swojego zdania. Konsekwentnie milczy. W czasie całej sztuki odzywa się tylko raz:„ A niech was wszyscy diabli!!!”.

Felicjan spędza czas wolny w kawiarni z kolegami. Dulska wydziela mu pieniądze i cygara. Zgodnie z zaleceniem lekarza codziennie spaceruje – najczęściej po domu, żeby żona mogła liczyć jego kroki.

Zbyszko

Syn Dulskich. Noce spędza w kawiarniach „lumpując się”. Buntuje się przeciwko „kołtuńskiej moralności”, jednak ten jego bunt jest bardzo powierzchowny, sprowadza się do wypowiadania krytyki i włóczenia się po nocnych lokalach. W obawie przed biedą, jaka dotknąć by go mogła po ślubie z Hanką, wycofuje się z małżeństwa i usuwa się w cień. Pozwala zamknąć sprawę matce i ciotce. Zapowiada z całą stanowczością, iż teraz będzie się „lumpował” jeszcze intensywniej, lecz gdy przyjdzie czas, ożeni się z majętną panną swojego stanu społecznego.

Zbyszko chce wyrwać się ze szponów kołtuńskiej mentalności, lecz w chwili podejmowania życiowej decyzji zabrakło mu odwagi i nie zaryzykował, by żyć inaczej niż jego rodzice.

Zbyszko jest inteligentny, lecz pozbawiony ambicji. Obija się w pracy, a wszystko, co zarobi, przeznacza na używki. Lubi wydawać pieniądze. Zdarza mu się zaciągać długi.

Hesia

Córka Dulskich. Młoda, przebojowa dziewczyna. Źle odnosi się do służby. Zdeprawowana przez kołtuńskie zasady panujące w domu. Chce być już dorosła, by wiedzieć o wszystkich, ukrywanych teraz przed nią sprawach. Chętnie podrywa chłopców w drodze na pensję. Zdarza jej się ukraść cygaro. Robi to, ponieważ widziała, że jej ojciec też się w ten sposób zachowuje. Dokucza siostrze.

Mela

Córka Dulskich. Spokojna i bardzo naiwna dziewczyna. Chorowita. Brakuje jej w domu normalnej i szczerej rozmowy. Chce iść do klasztoru. Czuje się nieszczęśliwa i nierozumiana przez rodzinę. Ona jedyna z całej familii Dulskich dobrze traktuje Hankę.

Juliasiewiczowa

Krewna Dulskich. Na pozór wyzwolona kobieta. Nosi modne stroje, farbuje włosy i bywa w towarzystwie. W rzeczywistości jest pozbawiona wszelkich zasad moralnych i kiedy dowiaduje się o ciąży Hanki, to za sprawą jej sprytu, do ślubu tego nie dochodzi, bo w gruncie rzeczy ona też uważa taki związek za skandal.

Hanka

Służąca Dulskich. Źle traktowana przez Dulską i jej córkę Hesię. Prosi chlebodawczynię o możliwość odejścia z pracy ze względu na zainteresowanie się nią syna Dulskich – Zbyszka. Porządna dziewczyna, które na wsi ma narzeczonego.

Hanka w końcu ulega Zbyszkowi i rozpoczyna się romans, na który Dulska przymyka oczy. Hanka zachodzi w ciążę. Urażona dziewczyna żąda wysokiej kwoty w ramach zadośćuczynienia za swoją krzywdę. Odchodząc żegna się tylko z Melą, która jedyna w całej rodzinie okazała jej serce.

Polecamy również:

  • Charakterystyka pani Dulskiej

    Właścicielka kamienicy. Wygląda dość niechlujnie. Jej twarz jest tłusta i nalana, co wskazuje na to, że żyje w dostatku. Chodzi po domu w szlafroku, jej strój jest niedbały i nie do końca czysty. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19