Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka bohaterów drugoplanowych - strona 2

rozmawia twarzą w twarz. Zegarmistrz nie zamierza jednak przemyśleć swojej postawy, niczym obłąkany powtarza, że Żydzi nie są Polakami, podkreśla ich miłość do pieniędzy, krytykuje wielodzietność. Sam natomiast nie potrafi ustosunkować się do słów starego introligatora, co dobitnie świadczy o jego podatności na wpływy innych, najlepiej znajdujących się w większości, w której przecież zawsze raźniej.

Najbardziej uderzające w postaci Zegarmistrza jest to, że kiedyś sam korzystał z usług Mendla i całkiem dobrze znał jego rodzinę. Nie przeszkadza mu to przychodzić do niego do domu i wygłaszać krzywdzące opinie. Postawa taka niewątpliwie godna jest krytyki, jednak stary Żyd wcale nie atakuje swojego rozmówcy, wciąż próbując wyłożyć mu swoje racje. Zegarmistrz jest jednak na tyle bezczelny, ograniczony, podatny na wpływy innych oraz pozbawiony umiejętności samodzielnego myślenia, że słowa starego Żyda zdają się trafiać w próżnię.

Jakub

Ukochany wnuk starego Żyda. Jest chudym, niewysokim i bardzo wątłym dziesięciolatkiem. To sierot, której wychowaniem zajmuje się Mendel. Jakub ma piwne oczy po swojej matce oraz orli nos po dziadku. Jego twarz jest drobna, rzęsy długie i ciemne, wąskie usta, wysokie czoło, a włosy gęste, ciemne niczym krecie futerko.

Chłopca męczy również nazbyt często kaszel, co bardzo martwi Mendla. Jakub pilnie się uczy. Bardzo kocha i ceni swojego dziadka.

Student

Mieszka w facjatce w sąsiedztwie Mendla, często pożycza od niego lampę łojową, by móc poczytać wieczorem. Jest bardzo wysoki i chudy. Jego szyja jest długa i cienka, a nogi niczym „cyrklowe nożyce”. Twarz student ma dziobatą i brzydką. W chwili zagrożenia chłopak nie waha się stanąć w obronie Mendla ryzykując własnym życiem życie i zdrowie sąsiadów.

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
Dzk , bardzo pomocne
bobas • 2020-09-16 17:40:29
kocham Polską literatórę
tgyfvg • 2020-09-15 11:00:30
nom fajne
123445676878 • 2020-09-14 18:20:58
dzięki
RTC • 2020-09-14 16:37:14
super napisane, dziękuję!!!
hjnbvf • 2020-09-13 16:00:42