Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zegarmistrz

Wygląd zegarmistrza nie jest zbyt zachęcający. Jest gruby i nosi popielaty hawelok (płaszcz męski bez rękawów z pelerynką ulokowaną z przodu), trzewiki oraz kapelusz. Ma spłaszczoną twarz, tłusty podbródek i mięsisty nos.

W czasie rozmowy z Mendlem zegarmistrz stara się wyjść na kogoś ważniejszego i lepszego, niż w rzeczywistości jest. Sam uważa natomiast, iż postawa Żyda, który próbuje mu jasno i rzeczowo wytłumaczyć swoje związki z Polską, obraża go. Wielokrotnie wybucha śmiechem, kwitując w ten sposób argumenty starego introligatora. Można nawet odnieść wrażenie, iż nie do końca rozumie jego słowa, jednak wciąż tkwi w swoim przekonaniu, nie starając się nawet go zrewidować.

Zegarmistrz jawi się jako postać antypatyczna. Jego tok myślenia opiera się na idiotycznym przekonaniu, że Żydów należy bić dlatego, że są oni Żydami. Poglądy te najpewniej nie są jego autorstwa, lecz – niemal jak wszystko, co opowiada – pochodzą od innych ludzi. Można wysunąć więc wniosek, iż zegarmistrz nie był zbyt bystry. Z pewnoscią był konformistą.

Swoją ocenę Żydów buduje on na powszechnie powtarzanych stereotypach. Żywym zaprzeczeniem jego argumentów i poglądów jest Mendel, z którym przecież

Polecamy również:

  • Mendel Gdański - charakterystyka

    To główny bohater noweli, 76-letni Żyd urodzony jako piętnaste dziecko, skutkiem czego otrzymał imię Mendel (pamiętać jednak należy, iż „Mendel” stanowi także spolszczenie żydowskiego imienia Mendele). Od 27 lat prowadzi on przy jednej z uliczek warszawskich swój zakład introligatorski. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');