Charakterystyka Edypa - strona 2

Władca z jednej strony chce odkryć przyczynę gniewu bogów, ale z drugiej instynktownie wyczuwa, że może być ona dla niego niewygodna. Zamiast skupić się na własnym wnętrzu, Edyp poszukuje rozwiązania zagadki w świecie zewnętrznym. Ponadto wyraźnie przejawia pychę mówiąc, że nawet jeśli błądzi, należy słuchać jego rozkazów, ponieważ jest królem.

Zabójca człowieka na rozdrożu

Po objęciu władzy w Tebach Edyp zapomina również, że przed laty dopuścił się zabójstwa. Zamordował człowieka, który nie chciał go przepuścić na rozdrożu. Rozdroże w wielu religiach ma znaczenie symboliczne. Jest to bowiem miejsce, gdzie zwykle gromadzą się złe duchy, żeby nakłonić człowieka do popełnienia złego czynu. Tak się dzieje w wypadku Edypa, który zabija Lajosa. Wprawdzie nie ma on świadomości pokrewieństwa, jakie łączy go z ofiarą, ale jednak dopuszcza się strasznego czynu. Jest to główne przewinienie Edypa. Warto zwrócić uwagę, że bogowie zsyłają na Teby plagi nie dlatego, że Edyp zabił własnego ojca, ale ponieważ w mieście przebywa zabójca króla. To zaś czy jest on jego synem, nie stanowi istoty problemu. Edyp jest zatem zabójcą, człowiekiem, który w porywie gniewu dopuścił się zbrodni. Wybrał

Polecamy również:

  • Król Edyp - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Jokasta - żona i matka Edypa. Jako żona Lajosa kazała słudze zabić swojego małego syna, który według przepowiedni miał w przyszłości popełnić straszne zbrodnie i ściągnąć na Teby gniew bogów. Po odkryciu, że przepowiednia spełniła się, zrozpaczona rozwojem wydarzeń popełnia samobójstwo. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01