Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dzień na Harmenzach - streszczenie - strona 7

Przyniesie za to jabłek.

Narrator oddalił się do cienia. Po drodze zaczepił Rubina, aby poznać jakieś nowości: zajęli Kijów. Osadzeni rozkładali się, gdzie tylko mogli. Nastał czas odpoczynku. Przyszło także żeńskie komando. Jedna z kobiet leżała na boku i trzymała nad głową ciężką belkę. Była to kara – złapano ją w kukurydzy z Petrem. Nie wytrzymała pięciu minut.

Do Tadka zbliżył się pipel i oznajmił, że woła go kapo. Mężczyzna był wściekły. Zapytał, czemu narrator oddał swoją zupę. Dodał, iż jutro w ogóle nie dostanie. Następnie zapytał o umówione nosze. Bohater miał co robić, więc ich nie wykonał. Musiał zrobić to popołudniu. Na pożegnanie kapo zapytał Tadka: „Czego ty tu chcesz?”.

VI

Narrator usłyszał zdławiony krzyk człowieka. Zbierał wtedy narzędzia, rzucił jeszcze do Janka, by wziął skrzynkę. Na drodze zobaczył Iwana bezlitośnie okładającego Bekera. Żyd ukradł obiad – wyjadł całą menażkę od pani Haneczki. Tadek ostrzegł Bekera przed kapem i nakazał mu umyć menażkę.

Później narrator dostrzegł Andrzeja uczącego maszerować dwóch Żydów. Wcześniej, za brak tej umiejętności, kapo połamał im na plecach dwa kije. Mężczyzna potwierdził wiadomość o zdobyciu Kijowa, a szczęśliwy Tadek

Zobacz również

 • Dzień na Harmenzach - plan wydarzeń

  1. Tadek i inni więźniowie pracują na terenie gospodarstwa mieszczącego się na Harmenzach (narrator zajmował się szynami kolejki wąskotorowej) 2. Przybycie pani Haneczki, która miała dla narratora trochę jedzenia 3. Rozmowa o mydłach – Tadek uświadamia sobie, że został okradziony.

  Więcej
 • Dzień na Harmenzach - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

  Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego toczy się w gospodarstwie mieszczącym się na Harmenzach oraz w nazistowskim obozie Birkenau. Wydarzenia toczą się w ciągu jednego dnia – od rozpoczęcia pracy przez więźniów po ich powrót do miejsca przetrzymywania, wysłuchanie apelu i rozejście się do baraków.

  Więcej
 • Dzień na Harmenzach - bohaterowie

  Narrator - Tadek - w rozmowie z Bekerem przyznaje, że w obozie jest dopiero około pół roku. Jak na tak krótki czas Tadek czuje się naprawdę pewnie. Jego wymyślne sposoby prowokowania strażników (np. gwizdanie „Międzynarodówki”) perfekcyjnie ich rozwścieczają.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
kiepskie to. postarajcie sie bardziej. nie piszcie w numerach czyli np. 1.bleblelble tylk...
co cie to • 2020-03-31 18:48:14
Co toDYREKTORIATT
Sksiwj • 2020-03-31 16:51:05
HA HA!
NIEZNAJOMY • 2020-03-31 15:24:49
ok
ol8 • 2020-03-31 13:27:38
Nie
Nie • 2020-03-31 12:07:38