Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dzień na Harmenzach - streszczenie - strona 7

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Przyniesie za to jabłek.

Narrator oddalił się do cienia. Po drodze zaczepił Rubina, aby poznać jakieś nowości: zajęli Kijów. Osadzeni rozkładali się, gdzie tylko mogli. Nastał czas odpoczynku. Przyszło także żeńskie komando. Jedna z kobiet leżała na boku i trzymała nad głową ciężką belkę. Była to kara – złapano ją w kukurydzy z Petrem. Nie wytrzymała pięciu minut.

Do Tadka zbliżył się pipel i oznajmił, że woła go kapo. Mężczyzna był wściekły. Zapytał, czemu narrator oddał swoją zupę. Dodał, iż jutro w ogóle nie dostanie. Następnie zapytał o umówione nosze. Bohater miał co robić, więc ich nie wykonał. Musiał zrobić to popołudniu. Na pożegnanie kapo zapytał Tadka: „Czego ty tu chcesz?”.

VI

Narrator usłyszał zdławiony krzyk człowieka. Zbierał wtedy narzędzia, rzucił jeszcze do Janka, by wziął skrzynkę. Na drodze zobaczył Iwana bezlitośnie okładającego Bekera. Żyd ukradł obiad – wyjadł całą menażkę od pani Haneczki. Tadek ostrzegł Bekera przed kapem i nakazał mu umyć menażkę.

Później narrator dostrzegł Andrzeja uczącego maszerować dwóch Żydów. Wcześniej, za brak tej umiejętności, kapo połamał im na plecach dwa kije. Mężczyzna potwierdził wiadomość o zdobyciu Kijowa, a szczęśliwy Tadek

Polecamy również:

  • Dzień na Harmenzach - plan wydarzeń

    1. Tadek i inni więźniowie pracują na terenie gospodarstwa mieszczącego się na Harmenzach (narrator zajmował się szynami kolejki wąskotorowej) 2. Przybycie pani Haneczki, która miała dla narratora trochę jedzenia 3. Rozmowa o mydłach – Tadek uświadamia sobie, że został okradziony. Więcej »

  • Dzień na Harmenzach - opracowanie (czas i miejsce akcji, interpretacja)

    Akcja opowiadania Tadeusza Borowskiego toczy się w gospodarstwie mieszczącym się na Harmenzach oraz w nazistowskim obozie Birkenau. Wydarzenia toczą się w ciągu jednego dnia – od rozpoczęcia pracy przez więźniów po ich powrót do miejsca przetrzymywania, wysłuchanie apelu i rozejście się do... Więcej »

  • Dzień na Harmenzach - bohaterowie

    Narrator - Tadek - w rozmowie z Bekerem przyznaje, że w obozie jest dopiero około pół roku. Jak na tak krótki czas Tadek czuje się naprawdę pewnie. Jego wymyślne sposoby prowokowania strażników (np. gwizdanie „Międzynarodówki”) perfekcyjnie ich rozwścieczają. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =