Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Droga donikąd - problematyka - strona 3

po sprzedaniu futra i biżuterii żony. Trzeba ich przekonać – dowodzi – o naszej dobrej woli, naszej chęci współpracy. Że my nie jesteśmy żadnym wrogiem ludu, jak nas nazywają, żadnym sabotażystą, a przeciwnie potrafimy dokonać rzeczy nawet ponad siły. Ostatecznie przekonać nikogo się nie udaje. Zostaje aresztowany i wywieziony.

Oceny efektów działań władz dokonuje Serafim: Naród rosyjski kochał stepy i lasy, a sowiecki – kominy fabryczne. Naród rosyjski ciągle buntował się przeciw kajdanom, a sowiecki nie tylko się nie buntuje, on je liże! Tak zwana "dusza rosyjska" – to była dusza buntu; dusza sowiecka – to dusza psiej uległości. Naród rosyjski, niech jemu to Pan Bóg zapomni, to był naród spiskowców, sowiecki – szpiclów i prowokatorów, i donosicieli!

Na tle całej rzeszy w ten czy inny sposób współpracujących z sowietami bohaterów wyróżniają się dwie postawy – reprezentowane przez Pawła i Tadeusza. Pierwszy z nich zatrudnia się jedynie do tych prac, które umożliwiają mu trzymanie się na uboczu świata polityki, odmawia współpracy z NKWD, nie wywiesza czerwonej flagi, rezygnuje z pracy dla sowieckiego teatru. Drugi natomiast postuluje otwartą walkę. Jest to, zdaniem Zakrzewskiego,

Zobacz również

Losowe zadania

 • Względna prędkość cząstek

  Oblicz względną prędkość dwóch cząstek w przypadku, gdy cząstki te poruszają się po liniach ustawionych do siebie pod kątem prostym oraz kiedy poruszają się do siebie po tej samej linii, ale z przeciwnych kierunków, jeżeli prędkość pierwszej cząski wynosi 0,25c a drugiej 0,75c.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Autentyczność a wiarygodność źródła historycznego

  Czym różni się autentyczność źródła historycznego od jego wiarygodności?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zapisz równanie reakcji w oparciu o opis metody

  Jedną z metod otrzymywania wodorotlenku sodu jest reakcja węglanu sodu z wodorotlenkiem wapnia. Zapisz w formie cząsteczkowej równanie reakcji otrzymywania wodorotlenku sodu opisaną metodą, a następnie wyjaśnij w jaki sposób możliwe jest rozdzielenie produktów reakcji.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Budowa korzenia

  W budowie korzenia można wyróżnić 4 strefy: wzrostu, wierzchołkową, włośnikową i korzeni bocznych. Jaki element budowy wewnętrznej korzenia odpowiada za powstawanie korzeni bocznych?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Oczy złożone owadów

  Owady posiadają oczy o złożonej budowie. Każde składa się z licznych omatidiów, które samodzielnie odbierają bodźce wzrokowe, a układ nerwowy przetwarza uzyskane informacje na tzw. obraz mozaikowy. W zależności od pory aktywności (dziennej lub nocnej) owady posiadają oczy zbudowane z nawet kilkudziesięciu tysięcy omatid...

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28