Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Arystofanes, Chmury - opracowanie

Ostatnio komentowane
jak mnie dopadną to mnie zabiją przyjadą na swoich rowerkach kradzionych z złomu i aut...
janusz korwin darwin • 2020-01-22 13:12:07
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza i gatunek

Chmury to trzecia z jedenastu zachowanych komedii autorstwa greckiego dramatopisarza Arystofanesa. Utwór, jak przystało na komedię staroattycką, posiada wszystkie najważniejsze elementy tego gatunku: prolog, monolog (wygłaszany na początku przez głównego bohatera), pardos, epeisodiony i stasimony (dialogi i pieśni aktorów i chóru), agon (pojedynek dwóch przeciwnych stron) i parabazę (pieśń chóru), kommos (lament nad popełnionymi błędami) i exodos (scena zamykająca utwór).

Tematyka

Sztuka Arystofanesa porusza problem wychowania młodzieży w nurcie nauki Sokratesa i jego uczniów, zidentyfikowanych jako sofiści. Komedia ma wręcz charakter krytyczny wobec metod stosowanych przez sofistów i braku rodzicielskiej kontroli nad systemem nauczania swoich dzieci. Nierozmyślnie przekazywana wiedza prowadzi do upadku praw i powoduje, że światem zaczynają rządzić niezdrowe instynkty niepodlegające zasadom moralnym.

Symbolika postaci

Główny bohater komedii Strepsjades, jest uosobieniem wszystkich obywateli miasta, którzy sowicie płacą za wykształcenie swoich dzieci, pragnąc dla nich jak najlepszej wiedzy. Bohater jest prostym człowiekiem, spodziewającym się po edukacji syna poprawienia

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 2 =