Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bohumil Hrabal, Chce pan widzieć złotą Pragę – streszczenie - strona 2

aksamitem, używanym do dekoracji katafalków. Całe przedsięwzięcie ma zostać sfotografowane, a zdjęcia wysłane do Paryża, do samego Andre Bretona. Rozochoceni towarzysze zaczęli snuć coraz bardziej irracjonalne pomysły na dekorację piwnicy, by dodać jej nieco absurdalnego charakteru, podczas poważnych rozważań o śmierci. Po wstępnych ustaleniach i uściśnięciu sobie dłoni, pan Kytka wyciągnął z kieszeni plik, własnoręcznie wykonanych kolaży pornograficznych, które zamierzał posłać do Paryża, jako dzieła surrealistyczne, wzbudzające poruszenie również u obsługi wagonu pocztowego. Na pytanie o to kto jest adresatem tych nieprzyzwoitych przesyłek Kytka odpowiada, że kobiety, które „chcą żyć w seksualnej niewoli”. Pan Bamba wspomina natomiast o sytuacji „pokazywania Złotej Pragi”. Chodziło o służącą, która podniosła małego chłopczyka, a gdy odstawiła go na ziemię, dziecko zmarło. W sądzie podczas rozprawy kobieta zapytała orzekającego sędziego „Czy chce Pan widzieć Złotą Pragę”, a gdy ten odpowiedział twierdząco, wstała, ścisnęła go obiema dłońmi za głowę i podniosła, a gdy opuściła – mężczyzna również zmarł. Poeta był zachwycony surrealistyczną opowieścią pana Bamby. Ten zaproponował, że spróbuje doświadczenia na Kytku, to znaczy zasugerował raczej, żeby poeta go podniósł. Kytka zapytał zatem przedsiębiorcę: „Chce Pan widzieć Złotą Pragę?” na co Bamba odpowiedział zamykając oczy: „Chcę.”.

Zobacz również

  • Bohumil Hrabal, Chce pan widzieć złotą Pragę – opracowanie

    Opowiadanie Chce pan widzieć złotą Pragę pochodzi ze zbioru Bohumila Hrabala pod tytułem Bar „Świat”, wydanym po raz pierwszy w 1968 roku. W Polsce książka została przetłumaczona przez Helenę Gruszczyńską-Dębską w roku 1989 i wydana przez ISKRY. Teksty zgromadzone w tym zbiorze to groteskowe opowieści, często oparte na ...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28