Fiodor Dostojewski, Bracia Karamazow - opracowanie - strona 2

końcu został również dodany Epilog, opisujący losy jednego z braci – Dymitra, niesłusznie oskarżonego i skazanego za zabójstwo ojca.

 

Problematyka

Powieść Fiodora Dostojewskiego opiera się na motywie zabójstwa, a właściwie ojcobójstwa, w którą, w bardzo różnym stopniu, zamieszani są wszyscy członkowie rodziny Karamazow. Autor skupił się na głębokiej analizie psychologicznej postępowań poszczególnych bohaterów, ich wewnętrznych dylematów czy wyrzutów sumienia. To prowadzi do rozważań na temat ogólnoludzkich dylematów moralnych związanych z wolną wolą, istnieniem Boga, dobra i zła.

Braci Karamazow można uznać za relację z poszukiwania wartości i idei z nadzieję, że któraś z nich przyniesie odpowiedzi na wszystkie pytania egzystencjalne. Książka jest także syntezą problemów, które prawdopodobnie dręczyły samego autora przez całe życie, a więc kwestii sprzeczności wiary i racjonalizmu, religii katolickiej i ateizmu czy buntu i pokory. Dużą część tekstu stanowią motywy związane ze znaczeniem wolności i idącymi za nią przekleństwami. Każdy z bohaterów jest na swój sposób myślicielem, filozofem, prezentującym odmienne światopoglądy i toczącym w swoim życiu ciągłą walkę o zrozumienie jego sensu.

Polecamy również:

  • Fiodor Dostojewski, Bracia Karamazow - bohaterowie

    Ojciec tytułowych braci Karamazow, starszy człowiek, żonaty dwukrotnie. Ma trzech synów, jednak w plotkach jego służący Paweł Smerdiakow również jest jego nieślubnym dzieckiem. Mężczyzna niezbyt interesuje się losem swoich potomków, więc każdy z braci dorastał osobno nie mając kontaktu z ojcem. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09