Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bajka o rybaku i złotej rybce - streszczenie, plan wydarzeń

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Bohaterem bajki jest ubogi rybak, mieszkający ze swoją żoną w lepiance. Pewnego razu przypadkowo złowił złotą rybkę, która przemówiła do niego ludzkim głosem, prosząc o wypuszczenie na wolność. Wzruszony rybak spełnił prośbę rybki, a gdy opowiedział tę historię swoje żonie, ta zdenerwowała się, że mąż wypuścił z rąk taki skarb. Natychmiast kazał mu wrócić na brzeg i poprosić rybkę o spełnienie kilku życzeń.

Rybak wrócił nad wodę i przywołał rybkę, która zapytała mężczyznę o jego pragnienia. Wyznał, że jego żona chciałaby mieszkać w okazalszym, bogatym domu – ryba spełniła życzenie rybaka i gdy ten wrócił do domu, zamiast lepianki ujrzał piękną chatę. Nieusatysfakcjonowana żona zażyczyła sobie z kolei pałacu, lecz i ten nie był spełnieniem jej marzeń. Potem kolejno zapragnęła być królową i cesarzową, a w końcu zechciała być papieżem. Te wszystkie prośby rybka skrupulatnie spełniała, jednak gdy żona rybaka powiedziała, że chce być potężna jak Bóg, rybka odesłała rybaka z powrotem do domu, który znów stał się zwykłą, skromną lepianką.

Bajka o rybaku i złotej rybce - streszczenie, plan wydarzeń

Plan wydarzeń

1. Połów rybaka i znalezienie złotej rybki.
2. Uwolnienie złotej rybki.
3. Opowiedzenie żonie całej historii rybaka.
4. Złość żony i nakaz powrotu męża nad wodę.
5. Życzenie żony rybaka o pięknej chacie.
6. Spełnianie kolejnych życzeń kapryśnej żony.
7. Ciągłe powroty rybaka nad rzekę.
8. Ostatnie życzenie żony o zyskaniu potęgi podobnej jak Bóg.
9. Utrata wszystkich darów otrzymanych od złotej rybki.

Polecamy również:

 • Bajka o rybaku i złotej rybce - opracowanie

  Opublikowana 1833 roku rosyjska wersja Bajki o rybaku i złotej rybce jest inspirowana ludową baśnią autorstwa Braci Grimm (ukazała się zbiorze Baśni w 1812). Więcej »

 • Bajka o rybaku i złotej rybce - bohaterowie

  W bajce Aleksandra Puszkina występuje trzech bohaterów, z czego jeden zwierzęcy – złota rybka. Reprezentują oni bardzo różne charaktery. Więcej »

 • Bajka o rybaku i złotej rybce - problematyka

  Problematyka Bajka o rybaku i złotej rybce porusza problem chciwości i poczucia ciągłego niedosytu, jaki odczuwa człowiek dążący w życiu do zgromadzenia dóbr materialnych. Taką postawę prezentuje żona rybaka, która nie mogła nasycić się wciąż powiększającym się, dzięki złotej rybce, majątkom. Więcej »

 • Bajka o rybaku i złotej rybce - treść bajki

  Nad brzegiem morza, ozłocona promieniami palącego żarem słońca, stała nędzna chateczka. Przed chatą siedziała młoda i ładna kobieta. Z niechęcią spoglądała na wesołego i sympatycznego rybaka, który dopiero od pół roku był jej mężem. Drażnił ją humor świetny biedaka i wolałaby,... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');