Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bajka o rybaku i złotej rybce - streszczenie, plan wydarzeń

Ostatnio komentowane
kox
marek • 2019-12-07 11:29:34
2222
22 • 2019-12-07 07:47:26
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Bohaterem bajki jest ubogi rybak, mieszkający ze swoją żoną w lepiance. Pewnego razu przypadkowo złowił złotą rybkę, która przemówiła do niego ludzkim głosem, prosząc o wypuszczenie na wolność. Wzruszony rybak spełnił prośbę rybki, a gdy opowiedział tę historię swoje żonie, ta zdenerwowała się, że mąż wypuścił z rąk taki skarb. Natychmiast kazał mu wrócić na brzeg i poprosić rybkę o spełnienie kilku życzeń.

Rybak wrócił nad wodę i przywołał rybkę, która zapytała mężczyznę o jego pragnienia. Wyznał, że jego żona chciałaby mieszkać w okazalszym, bogatym domu – ryba spełniła życzenie rybaka i gdy ten wrócił do domu, zamiast lepianki ujrzał piękną chatę. Nieusatysfakcjonowana żona zażyczyła sobie z kolei pałacu, lecz i ten nie był spełnieniem jej marzeń. Potem kolejno zapragnęła być królową i cesarzową, a w końcu zechciała być papieżem. Te wszystkie prośby rybka skrupulatnie spełniała, jednak gdy żona rybaka powiedziała, że chce być potężna jak Bóg, rybka odesłała rybaka z powrotem do domu, który znów stał się zwykłą, skromną lepianką.

Bajka o rybaku i złotej rybce - streszczenie, plan wydarzeń

Plan wydarzeń

1. Połów rybaka i znalezienie złotej rybki.
2. Uwolnienie złotej rybki.
3. Opowiedzenie żonie całej historii rybaka.
4. Złość żony i nakaz powrotu męża nad wodę.
5. Życzenie żony rybaka o pięknej chacie.
6. Spełnianie kolejnych życzeń kapryśnej żony.
7. Ciągłe powroty rybaka nad rzekę.
8. Ostatnie życzenie żony o zyskaniu potęgi podobnej jak Bóg.
9. Utrata wszystkich darów otrzymanych od złotej rybki.

Polecamy również:

 • Bajka o rybaku i złotej rybce - opracowanie

  Opublikowana 1833 roku rosyjska wersja Bajki o rybaku i złotej rybce jest inspirowana ludową baśnią autorstwa Braci Grimm (ukazała się zbiorze Baśni w 1812). Więcej »

 • Bajka o rybaku i złotej rybce - bohaterowie

  W bajce Aleksandra Puszkina występuje trzech bohaterów, z czego jeden zwierzęcy – złota rybka. Reprezentują oni bardzo różne charaktery. Więcej »

 • Bajka o rybaku i złotej rybce - problematyka

  Problematyka Bajka o rybaku i złotej rybce porusza problem chciwości i poczucia ciągłego niedosytu, jaki odczuwa człowiek dążący w życiu do zgromadzenia dóbr materialnych. Taką postawę prezentuje żona rybaka, która nie mogła nasycić się wciąż powiększającym się, dzięki złotej rybce, majątkom. Więcej »

 • Bajka o rybaku i złotej rybce - treść bajki

  Nad brzegiem morza, ozłocona promieniami palącego żarem słońca, stała nędzna chateczka. Przed chatą siedziała młoda i ładna kobieta. Z niechęcią spoglądała na wesołego i sympatycznego rybaka, który dopiero od pół roku był jej mężem. Drażnił ją humor świetny biedaka i wolałaby,... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =