Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bajka o rybaku i złotej rybce - streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie

Bohaterem bajki jest ubogi rybak, mieszkający ze swoją żoną w lepiance. Pewnego razu przypadkowo złowił złotą rybkę, która przemówiła do niego ludzkim głosem, prosząc o wypuszczenie na wolność. Wzruszony rybak spełnił prośbę rybki, a gdy opowiedział tę historię swoje żonie, ta zdenerwowała się, że mąż wypuścił z rąk taki skarb. Natychmiast kazał mu wrócić na brzeg i poprosić rybkę o spełnienie kilku życzeń.

Rybak wrócił nad wodę i przywołał rybkę, która zapytała mężczyznę o jego pragnienia. Wyznał, że jego żona chciałaby mieszkać w okazalszym, bogatym domu – ryba spełniła życzenie rybaka i gdy ten wrócił do domu, zamiast lepianki ujrzał piękną chatę. Nieusatysfakcjonowana żona zażyczyła sobie z kolei pałacu, lecz i ten nie był spełnieniem jej marzeń. Potem kolejno zapragnęła być królową i cesarzową, a w końcu zechciała być papieżem. Te wszystkie prośby rybka skrupulatnie spełniała, jednak gdy żona rybaka powiedziała, że chce być potężna jak Bóg, rybka odesłała rybaka z powrotem do domu, który znów stał się zwykłą, skromną lepianką.

Bajka o rybaku i złotej rybce - streszczenie, plan wydarzeń

Plan wydarzeń

1. Połów rybaka i znalezienie złotej rybki.
2. Uwolnienie złotej rybki.
3. Opowiedzenie żonie całej historii rybaka.
4. Złość żony i nakaz powrotu męża nad wodę.
5. Życzenie żony rybaka o pięknej chacie.
6. Spełnianie kolejnych życzeń kapryśnej żony.
7. Ciągłe powroty rybaka nad rzekę.
8. Ostatnie życzenie żony o zyskaniu potęgi podobnej jak Bóg.
9. Utrata wszystkich darów otrzymanych od złotej rybki.

Zobacz również

 • Bajka o rybaku i złotej rybce - opracowanie

  Opublikowana 1833 roku rosyjska wersja Bajki o rybaku i złotej rybce jest inspirowana ludową baśnią autorstwa Braci Grimm (ukazała się zbiorze Baśni w 1812).

  Więcej
 • Bajka o rybaku i złotej rybce - bohaterowie

  W bajce Aleksandra Puszkina występuje trzech bohaterów, z czego jeden zwierzęcy – złota rybka. Reprezentują oni bardzo różne charaktery.

  Więcej
 • Bajka o rybaku i złotej rybce - problematyka

  Problematyka Bajka o rybaku i złotej rybce porusza problem chciwości i poczucia ciągłego niedosytu, jaki odczuwa człowiek dążący w życiu do zgromadzenia dóbr materialnych. Taką postawę prezentuje żona rybaka, która nie mogła nasycić się wciąż powiększającym się, dzięki złotej rybce, majątkom.

  Więcej
 • Bajka o rybaku i złotej rybce - treść bajki

  Nad brzegiem morza, ozłocona promieniami palącego żarem słońca, stała nędzna chateczka. Przed chatą siedziała młoda i ładna kobieta. Z niechęcią spoglądała na wesołego i sympatycznego rybaka, który dopiero od pół roku był jej mężem. Drażnił ją humor świetny biedaka i wolałaby, żeby usiad...

  Więcej

Losowe zadania

 • Nazwij izolinie

  Nazwij linie na mapie łaczące punkty o jednakowej: A. wysokości bezwzględnej B. wielkości opadów atmosferycznych C. wartości ciśnienia atmosferycznego D. odległości czasowej od danego miejsca E. głębokości zbiorników wodnych F. wartości temperatury powietrza

  0 Odpowiedz Więcej
 • Układanie wydarzeń z dziejów antycznego Rzymu w porządku chronologicznym

  Ułóż wydarzenia z dziejów starożytnego Rzymu w porządku chronologicznym (zacznij od najdawniejszego). Do każdego z wydarzeń dopisz datę. a) Bitwa pod Kannami b) Ukończenie budowy Koloseum c) Wydanie edyktu mediolańskiego przez Konstantyna Wielkiego d) Nadanie Oktawianowi przez senat tytułu Augusta - początki pryncypatu ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Adkrustacja

  Adkrustacja jest procesem odkładania się na powierzchni komórki roślinnej różnego rodzaju związku. Wyjaśnij cel tego procesu i wymień trzy substancje, które można zaobserwować na powierzchni roślin.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Jaki to rodzaj literacki?

  Wskaż, do jakiego rodzaju literackiego należą podane gatunki: Opowiadanie bajka Pieśń Powieść Oda Tren Komedia Baśń Nowela Tragedia

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rozróżnij zawartość 2 probówek przy użyciu 1 odczynnika

  W 2 nieoznaczonych probówkach znajdują się roztwory octanu potasu oraz chlorku baru. Zaproponuj 1 odczynnik, którym rozróżnisz oba roztwory i uzasadnij swój wybór. Zapisz obserwacje dla każdej z przeprowadzonych reakcji.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (4)
Wynik działania 5 + 3 =
Ja
2020-04-06 10:28:45
Fajne , fajne c:
glupcio 123
2020-03-30 11:56:18
bardzo się przydaje
KrimeShe
2020-03-21 15:57:58
Mi się przydało ale nwm dlaczego w 6 klasie dają bajki xd
ym to nie true ale ok
2020-03-05 19:39:06
To nie true ale ok
Ostatnio komentowane
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18
dobra odpowiedź
kox • 2020-04-08 11:27:19
Xd bardzo pomocne
Julspn beng • 2020-04-08 00:02:41