Opublikowana 1833 roku rosyjska wersja Bajki o rybaku i złotej rybce jest inspirowana ludową baśnią autorstwa Braci Grimm (ukazała się zbiorze Baśni w 1812).
Interpretacja
Bajka Puszkina stanowi metaforę jednego z oblicz ludzkiej natury – tej chciwej, takiej, która nie potrafi docenić tego co ma, która chce dostawać coraz więcej i więcej. Niezaspokojoną żonę rybaka spotyka kara – uległa materialnym żądzom, utraciła wszystko co otrzymała i powróciła do stanu wyjściowego.
Często gdy osiągamy dany cel, nie potrafimy go docenić i się nim cieszyć – zamiast tego natychmiast pojawia się uczucie niedosytu i niezadowolenia. Nowe cele i pragnienia przesłaniają żonie rybaka to co znajduje się w jej zasięgu. Ze względu na poruszaną problematykę można by wnioskować, że bajka o rybaku i złotej rybce jest skierowana bardziej do dorosłych niż dzieci.
Morał
Z bajki Puszkina płynie przekonanie o tym, że każdy powinien cieszyć się z tego co posiada i nie wykorzystywać innych do realizacji swoich celów i pragnień. Swoje marzenia powinniśmy spełniać poprzez własną, pokorną pracę. Bajka uczy, że nie należy żądać zbyt wiele, ponieważ można wszystko stracić – uczy umiaru.