Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bajka o rybaku i złotej rybce - bohaterowie

Ostatnio komentowane
rww
rr • 2019-12-14 11:15:29
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bajka o rybaku i złotej rybce – bohaterowie

W bajce Aleksandra Puszkina występuje trzech bohaterów, z czego jeden zwierzęcy – złota rybka. Reprezentują oni bardzo różne charaktery:

Żona rybaka jest kobietą złośliwą, kłótliwą i bardzo zachłanną. Wiele oczekuje od swojego męża, a gdy ten nie spełnia jej oczekiwań, bywa wobec niego agresywna. To ona zmusza rybaka by ciągle prosił rybkę o spełnianie jej życzeń.

Rybak to mężczyzna uczciwy, potulny i posłuszny wobec swojej żony, można nawet powiedzieć, że był bojaźliwy – odczuwał strach przed gniewem małżonki i starał się spełniać wszystkie jej oczekiwania, dlatego wracał na brzeg i prosił rybkę o zrealizowanie kolejnych marzeń żony.

Złota rybka okazała się spokojnym i łagodnym zwierzęciem, które chętnie spełniało życzenia kapryśnej żony – do czasu.

Bohaterowie opowieści uosabiają kilka typów ludzkich – dobry i poczciwy rybak; zła i złośliwa baba oraz mądra rybka. W ich postaciach ukryte zostały głębokie prawdy o człowieku i jego naturze.

Polecamy również:

 • Bajka o rybaku i złotej rybce - streszczenie, plan wydarzeń

  Bohaterem bajki jest ubogi rybak, mieszkający ze swoją żoną w lepiance. Pewnego razu przypadkowo złowił złotą rybkę, która przemówiła do niego ludzkim głosem, prosząc o wypuszczenie na wolność. Wzruszony rybak spełnił prośbę rybki, a gdy opowiedział tę historię swoje żonie, ta zdenerwowała się, że mąż... Więcej »

 • Bajka o rybaku i złotej rybce - opracowanie

  Opublikowana 1833 roku rosyjska wersja Bajki o rybaku i złotej rybce jest inspirowana ludową baśnią autorstwa Braci Grimm (ukazała się zbiorze Baśni w 1812). Więcej »

 • Bajka o rybaku i złotej rybce - problematyka

  Problematyka Bajka o rybaku i złotej rybce porusza problem chciwości i poczucia ciągłego niedosytu, jaki odczuwa człowiek dążący w życiu do zgromadzenia dóbr materialnych. Taką postawę prezentuje żona rybaka, która nie mogła nasycić się wciąż powiększającym się, dzięki złotej rybce, majątkom. Więcej »

 • Bajka o rybaku i złotej rybce - treść bajki

  Nad brzegiem morza, ozłocona promieniami palącego żarem słońca, stała nędzna chateczka. Przed chatą siedziała młoda i ładna kobieta. Z niechęcią spoglądała na wesołego i sympatycznego rybaka, który dopiero od pół roku był jej mężem. Drażnił ją humor świetny biedaka i wolałaby,... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =