Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bajka o rybaku i złotej rybce - bohaterowie

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bajka o rybaku i złotej rybce – bohaterowie

W bajce Aleksandra Puszkina występuje trzech bohaterów, z czego jeden zwierzęcy – złota rybka. Reprezentują oni bardzo różne charaktery:

Żona rybaka jest kobietą złośliwą, kłótliwą i bardzo zachłanną. Wiele oczekuje od swojego męża, a gdy ten nie spełnia jej oczekiwań, bywa wobec niego agresywna. To ona zmusza rybaka by ciągle prosił rybkę o spełnianie jej życzeń.

Rybak to mężczyzna uczciwy, potulny i posłuszny wobec swojej żony, można nawet powiedzieć, że był bojaźliwy – odczuwał strach przed gniewem małżonki i starał się spełniać wszystkie jej oczekiwania, dlatego wracał na brzeg i prosił rybkę o zrealizowanie kolejnych marzeń żony.

Złota rybka okazała się spokojnym i łagodnym zwierzęciem, które chętnie spełniało życzenia kapryśnej żony – do czasu.

Bohaterowie opowieści uosabiają kilka typów ludzkich – dobry i poczciwy rybak; zła i złośliwa baba oraz mądra rybka. W ich postaciach ukryte zostały głębokie prawdy o człowieku i jego naturze.

Polecamy również:

  • Bajka o rybaku i złotej rybce - streszczenie, plan wydarzeń

    Bohaterem bajki jest ubogi rybak, mieszkający ze swoją żoną w lepiance. Pewnego razu przypadkowo złowił złotą rybkę, która przemówiła do niego ludzkim głosem, prosząc o wypuszczenie na wolność. Wzruszony rybak spełnił prośbę rybki, a gdy opowiedział tę historię swoje żonie, ta zdenerwowała się, że mąż... Więcej »

  • Bajka o rybaku i złotej rybce - opracowanie

    Opublikowana 1833 roku rosyjska wersja Bajki o rybaku i złotej rybce jest inspirowana ludową baśnią autorstwa Braci Grimm (ukazała się zbiorze Baśni w 1812). Więcej »

  • Bajka o rybaku i złotej rybce - problematyka

    Problematyka Bajka o rybaku i złotej rybce porusza problem chciwości i poczucia ciągłego niedosytu, jaki odczuwa człowiek dążący w życiu do zgromadzenia dóbr materialnych. Taką postawę prezentuje żona rybaka, która nie mogła nasycić się wciąż powiększającym się, dzięki złotej rybce, majątkom. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');