Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Asiunia - bohaterowie

Asiunia – w momencie rozpoczęcia akcji książki kończy pięć lat. Wraz z rodzicami i licznym rodzeństwem mieszka w Warszawie przy ulicy Mątwickiej. Niedługo po tym zostaje oddzielona od rodziny i pozostaje pod opieką obcych kobiet, aż w końcu trafia do babci.
Pomimo tragizmu wydarzeń, które dzieją się dookoła niej, jak każde dziecko lubi żartować i bawić się. Jest wrażliwa, potrafi długo przysłuchiwać się wiatrowi, dostrzegając różnice w jego brzmieniu.
Trudno jej zrozumieć to, co dzieje się dookoła, a wszystko tłumaczy wojną. „Bo jest wojna” powtarza wielokrotnie, choć wcale nie zna świata bez wojny. Przed jej wybuchem była zbyt mała aby cokolwiek pamiętać. Wizualizuje sobie pewne pojęcia, np. front, to w jej wyobraźni wielki troll.
Tęskni nie tylko za rodzicami, ale także za swoim domem, za kubkiem, piżamą. Jest świadoma niebezpieczeństw, które na nią czyhają.

Ciocia Ola (ciocia Tygrys) – kobieta, która opiekowała się Asiunią. Była bardzo wesoła, dużo żartowała, bawiła się z dziewczynką udając tygrysa. Gdy babcia i rodzeństwo Asiuni nie mieli już nic do jedzenia, przyniosła im zawiniętą w niemowlęce ubranka kaszę.
Prowadziła ośrodek, w którym opiekowała się ponad setką dzieci, które nie

Zobacz również

 • Asiunia - streszczenie

  Rozdział ITrwa II Wojna Światowa. Asiunia wraz z rodzicami i braćmi mieszka w Warszawie. Skończyła właśnie pięć lat. Starszy brat uczy ją, aby zawsze pamiętała swój adres.

  Więcej
 • Asiunia - plan wydarzeń

  1. Asiunia świętuje piąte urodziny;2. Niemieccy żołnierze zabierają rodziców Asiuni;3. Asiunia trafia do domu na ulicy Filtrowej;

  Więcej
 • Asiunia - opracowanie

  Czas i miejsce akcji Miejsce akcji:Warszawa (ulica Mątwicka 3, ulica Filtrowa, ulica Alberta)AninStoczek Łukowski Czas akcji:Ostatnie lata II Wojny światowej. Czas mniej więcej od stycznia 1944 do czerwca 1945.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28