Architektura romańska w Europie - przykłady, cechy, historia - strona 5

gotckiego), katedra w Peterborough, katedra w Norwich oraz opactwo cysterskie w Fountains Abbey.

Styl romański w Hiszpanii

Rozwój architektury romańskiej w Hiszpanii nastąpił na bazie osiągnięć budownictwa karolińskiego. Jako że średniowieczna Hiszpania podzielona była między muzułmanów i chrześcijan (rekonkwista trwała do XIV stulecia), tamtejsza sztuka budownictwa rozwijała się stopniowo. Świątynie wznoszono głównie na trasie pielgrzymek do grobu św. Jakuba. Do najważniejszych z nich należą: Kościół San Clemente w Tahull oraz katedra w Santiago de Compostela.

Styl romański w Skandynawii

Okres romanizmu w Skandynawii to czas szczególnie ciekawy. Ówczesna architektura rozwijała się dualistycznie: jeden nurt postulował nawiązywanie do tradycji zachodniej Europy, a więc wznoszenie kościołów z kamienia. Znacznie bardziej interesujący wydaje się jednak nurt tradycyjny, który kontynuował budowanie z drewna.

Najznamienitszym przykładem naśladowania zachodu jest katedra w Lund, konsekrowana w 1145. Jest to obecnie jedyny budynek romański w Szwecji (chociaż przechodził remonty w XX w.). Inną budowlą tego typu jest Kościół Najświętszej Marii Panny w Bergen. Spośród budowli wzniesionych w drugim nurcie – będącym próbą połączenia budownictwa sakralnego z tradycją wikingów – nie zachowało się wiele budynków, a te, które przetrwały, mają za sobą wiele modernizacji. Jednym z najlepiej zachowanych jest kościół w Borgund (1225-1250). Innym przykładem jest starszy kościół w Urnes (1150-1175). Świątynie te, zwane także słupowymi (trzon budowli opierał się na słupach), były bogato zdobione motywami charakterystycznymi dla kultury wikińskiej (smoki, łodzie itd.).

Polecamy również:

  • Malarstwo i rzeźba romańska w Europie - przykłady, cechy, historia

    Romanizm to styl architektoniczny, który narodził się w Europie ok. X w. naszej ery. Za jego kolebkę uważana jest zachodnio-środkowa część kontynentu: Francja, północne Włochy oraz Niemcy. Sam nurt powstał ze względu ponowne zainteresowanie się sztuką starożytną. Rozwijał się on do XIII w., kiedy... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
Badacz wlotów i upadków cywilizacji
2020-06-11 21:16:11
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uproszczoną formą budowli rzymskich. Bez tynków i zdobień. Głównie z budulca skalnego i dostosowany do trudnych czasów początku średniowiecza, spełniając funkcje obronne. Stąd grube mury i wąskie okna. Obronne budowle u schyłku Cesarstwa Rzymskiego budowane na północy, przypominają budowle z czasów Karola Wielkiego (wczesne średniowiecze). Te natomiast są doskonalszą formą budowli w stylu romańskim. Widoczny jest trend do uproszczenia i nastawienia na warowność.
Ostatnio komentowane
gbgf
nmbgm, • 2021-01-23 17:21:13
Ten wykres jest zły. Połączenie przemian 3 i 4 w taki sposób jest niedopuszczalne i my...
Mr G. • 2021-01-23 12:33:29
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48