Architektura romańska w Europie - przykłady, cechy, historia - strona 2

uniknąć, ludzie pragnęli podziękować Bogu. Zaczęto więc wznosić nowe świątynie, co uważano za najlepszy sposób „odwdzięczenia się”.

Styl romański - charakterystyka

Cechy charakterystyczne stylu romańskiego wynikają ze specyfiki średniowiecza. Stawiane budowle musiały być praktyczne, toteż w przypadku świątyń starano się łączyć funkcję sakralną z obronną. Podobne zabiegi czyniono podczas wznoszenia budynków świeckich, głównie zamków. Centrum takiej konstrukcji stanowił zazwyczaj potężny stołp (donżon) – wieża na planie okręgu.

W architekturze romańskiej stosowano proste rozwiązania. Budowle wznoszono na planach okręgów, kwadratów i prostokątów (także ich wielokrotności). Odznaczały się one addycyjnością brył oraz separatyzmem wnętrz. Pierwszy termin oznacza, że konstrukcja taka składała się zazwyczaj z kilku brył (walców, prostopadłościanów, półwalców), które można bardzo łatwo od siebie odróżnić („niezdarne” przyleganie, osobne pokrycia dachowe). Drugie pojęcie dotyczy postrzegania budowli od środka: wnętrza były oddzielone od siebie przez kolumnady, portale, różnicowanie wysokości.

Surowcami w czasach panowania stylu romańskiego były głównie kamienie (przeważnie ciosane w bloki). Dominowały

Polecamy również:

  • Malarstwo i rzeźba romańska w Europie - przykłady, cechy, historia

    Romanizm to styl architektoniczny, który narodził się w Europie ok. X w. naszej ery. Za jego kolebkę uważana jest zachodnio-środkowa część kontynentu: Francja, północne Włochy oraz Niemcy. Sam nurt powstał ze względu ponowne zainteresowanie się sztuką starożytną. Rozwijał się on do XIII w., kiedy... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 1 =
Badacz wlotów i upadków cywilizacji
2020-06-11 21:16:11
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uproszczoną formą budowli rzymskich. Bez tynków i zdobień. Głównie z budulca skalnego i dostosowany do trudnych czasów początku średniowiecza, spełniając funkcje obronne. Stąd grube mury i wąskie okna. Obronne budowle u schyłku Cesarstwa Rzymskiego budowane na północy, przypominają budowle z czasów Karola Wielkiego (wczesne średniowiecze). Te natomiast są doskonalszą formą budowli w stylu romańskim. Widoczny jest trend do uproszczenia i nastawienia na warowność.
Ostatnio komentowane
gbgf
nmbgm, • 2021-01-23 17:21:13
Ten wykres jest zły. Połączenie przemian 3 i 4 w taki sposób jest niedopuszczalne i my...
Mr G. • 2021-01-23 12:33:29
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48