Do surowców chemicznych (surowców przemysłu chemicznego) należą: fosforyty, siarka, sól kamienna, sole potasowe, natron (soda rodzima), baryt i boraks. Obecnie duże znaczenie jako surowce przemysłu chemii organicznej mają: ropa naftowa (produkcja tworzyw sztucznych) i węgiel kamienny (związki uzyskiwane ze smoły pogazowej/węglowej).
Niektóre ważne surowce chemiczne wykorzystywane w przeszłości, np. natron (soda rodzima – uwodniony węglan sodu), czy saletra sodowa/chilijska (azotan sodu – wykorzystywany w produkcji nawozów i nitrogliceryny) są obecnie uzyskiwane syntetycznie.
Fosforyty to skały osadowe złożone głównie z fosforanów (przede wszystkim apatytu – fosforan wapnia). Powstają one wskutek wytrącania fosforanu wapnia z wody morskiej, w procesach diagenezy oraz z kości i odchodów wymarłych zwierząt w warunkach klimatu suchego. Głównym produktem przerobu fosforytów są nawozy fosforowe (supertomasyna). Rezerwy fosforytów szacowane były w 2012 roku przez służbę geologiczną USA (USGS) na około 71 mld ton. Największe złoża fosforytów znajdują się w Największe złoża fosforytów znajdują się w USA (Północna Karolina i Floryda), na Ukrainie, w Rosji (Płw. Kolski, okolice jeziora Bajkał),