Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Schemat ogólnej cyrkulacji atmosfery. Wiatry stałe i sezonowe - strona 4

się na froncie polarnym powietrze w górnej troposferze rozdziela się na dwa ramiona, jedno skierowane ku zwrotnikowi a drugie ku biegunowi. W ten sposób tworzą się 2 pozostałe komórki ogólnej cyrkulacji atmosfery – komórka Ferrela w szerokościach umiarkowanych i komórka polarna.

W szerokościach umiarkowanych półkuli północnej, nad wychłodzonymi kontynentami tworzą się sezonowe wyże, które latem zastępowane są przez ośrodki niskiego ciśnienia. Jednym z nich jest Wyż Syberyjski. Jego sezonowe pojawianie się i zanik jest jedną z przyczyn powstawania cyrkulacji monsunowej (przede wszystkim w obszarach pozazwrotnikowych). Monsuny to wiatry, które latem wieją znad oceanu nad ląd, a w zimie znad lądu w stronę oceanu. Najbardziej klasyczny obszar występowania monsunów to Azja Południowa i Azja Wschodnia. W Indiach zmiana monsunu z zimowego na letni ma duże znaczenie, gdyż ten drugi przynosi bardzo wysokie deszcze monsunowe zapewniające wodę dla indyjskiego rolnictwa. Drugą przyczyną powstawania monsunów (tzw. monsunów międzyzwrotnikowych) jest przemieszczanie się w cyklu rocznym strefy zbieżności pasatów daleko na północ i południe od równika.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Zobacz również

 • Cyklony tropikalne - przyczyny powstawania, występowanie, skutki

  Cyklon tropikalny to ośrodek niskiego ciśnienia (niż) tworzący się nad nagrzaną powierzchnią oceanów w szerokościach międzyzwrotnikowych. Średnica cyklonu tropikalnego sięga 100-600 km. W centrum znajduje się pogodne i prawie bezwietrzne oko cyklonu. W oku cyklonu ciśnienie atmosferyczne jest najniższe.

  Więcej

Losowe zadania

 • Określ odczyn w każdej z probówek i typ zachodzącej reakcji

  Wykonano doświadczenie zgodnie z poniższym schematem.  Określ odczyn każdego z otrzymanych roztworów. Następnie nazwij procesy zachodzące w tych roztworach. Dla probówek, gdzie zachodzi hydroliza zapisz równanie reakcji w postaci jonowej skróconej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zaproponuj metodę wytrącenia jonów manganu(II)

  Korzystając z tablic chemicznych zaproponuj metodę usunięcia jonów Mn2+ z roztworu, w którym znajdują się również kationy Mg2+ oraz Ba2+. Zapisz wzór chemiczny odczynnika który zostanie użyty i uzasadnij swój wybór, następnie zapisz reakcję w formie jonowej skróconej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rola osocza krwi

  Osocze jest główny składnikiem krwi. Poza wodą zawiera wiele ważnych dla funkcjonowania organizmu związków. Wymień trzy funkcje, jakie pełni osocze krwi w organizmie.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wektory wirusowe

  Istnieje szereg dróg transmisji chorób wirusowych: pokarmowa, kropelkowa, przez kontakt z krwią, przez kontakt bezpośredni z zakażonym oraz przez wektory czy organizmy innego gatunku będące nosicielami patogenu. Wymień trzy przykłady owadów, które mogą pełnić rolę wektora wirusowego.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Hanza, czyli fenomen w dziejach średniowiecza

  Napisz pokrótce, czym był Związek Hanzeatycki (Hanza)? Wymień przynajmniej trzy polskie miasta należące do tego związku.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18
dobra odpowiedź
kox • 2020-04-08 11:27:19
Xd bardzo pomocne
Julspn beng • 2020-04-08 00:02:41