Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Fosfor, arsen i antymon – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie - strona 3

fosfor czarny nazywany też fosforem metalicznym \beta . Ma on strukturę podobną do grafitu i przewodzi prąd elektryczny(!).

Występowanie w przyrodzie

W przyrodzie, fosfor nie występuje w formie pierwiastkowej, lecz w postaci minerałów,  przede wszystkim – fosforanowych (soli kwasu ortofosforowego(V)). Najważniejsze z nich to apatyty, np. hydroksyapatyt Ca_5 (PO_4)_3OH, fluoroapatyt Ca_5 (PO_4)_3F czy chloro apatyt Ca_5 (PO_4)_3Cl. Złoża apatytów eksploatowane są na skalę przemysłową. Arsen występuje w postaci pierwiastkowej, jako minerały arsenkowe lub arsenkowo-siarczkowe, jak np. arsenopiryt, FeAsS. Antymon występuje w postaci minerałów, najczęściej spotykany jest siarczek antymonu(III) Sb_2S_3 – stibnit, zwany też antymonitem.

Otrzymywanie

Fosfor pierwiastkowy otrzymuje się poprzez ogrzewanie minerałów fosforanowych z węglem i piaskiem w wysokiej temperaturze, aby otrzymać gazowy fosfor P_4, który jest kondensowany do fosforu białego pod powierzchnią wody, żeby zapobiec zapaleniu się na powietrzu.

Arsen otrzymuje się przez ogrzewanie arsenopirytu, FeAsS, bez dostępu powietrza. Podczas ogrzewania powstaje metaliczny arsen, który ulega sublimacji (reakcja 1). Otrzymany tak arsen oczyszcza się z pozostałości siarki i węgla przez resublimację lub

Zobacz również

Losowe zadania

 • Określ odczyn w każdej z probówek i typ zachodzącej reakcji

  Wykonano doświadczenie zgodnie z poniższym schematem.  Określ odczyn każdego z otrzymanych roztworów. Następnie nazwij procesy zachodzące w tych roztworach. Dla probówek, gdzie zachodzi hydroliza zapisz równanie reakcji w postaci jonowej skróconej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zaproponuj metodę wytrącenia jonów manganu(II)

  Korzystając z tablic chemicznych zaproponuj metodę usunięcia jonów Mn2+ z roztworu, w którym znajdują się również kationy Mg2+ oraz Ba2+. Zapisz wzór chemiczny odczynnika który zostanie użyty i uzasadnij swój wybór, następnie zapisz reakcję w formie jonowej skróconej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rola osocza krwi

  Osocze jest główny składnikiem krwi. Poza wodą zawiera wiele ważnych dla funkcjonowania organizmu związków. Wymień trzy funkcje, jakie pełni osocze krwi w organizmie.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wektory wirusowe

  Istnieje szereg dróg transmisji chorób wirusowych: pokarmowa, kropelkowa, przez kontakt z krwią, przez kontakt bezpośredni z zakażonym oraz przez wektory czy organizmy innego gatunku będące nosicielami patogenu. Wymień trzy przykłady owadów, które mogą pełnić rolę wektora wirusowego.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Hanza, czyli fenomen w dziejach średniowiecza

  Napisz pokrótce, czym był Związek Hanzeatycki (Hanza)? Wymień przynajmniej trzy polskie miasta należące do tego związku.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18
dobra odpowiedź
kox • 2020-04-08 11:27:19
Xd bardzo pomocne
Julspn beng • 2020-04-08 00:02:41