Struktura przestrzenna populacji to sposób, w jaki osobniki należące do danej populacji są rozmieszczone na zajmowanym przez siebie obszarze.
Rodzaje rozmieszczenia populacji:
1. równomierne – występuje, gdy osobniki w polucji rozmieszczone są względem siebie w równych odległościach. Ten typ rozmieszczenia osobników w populacji spotykany jest często wśród roślin upranych (np. krzewy lub drzewa owocowe w sadzie, kwiaty na rabatce), natomiast w środowisku naturalnym występuje niezwykle rzadko. Nie mniej jednak możemy go spotkać wśród zwierząt (pingwiny, albatrosy) i roślin broniących swojego terytorium (opuncja na pustyni wydziela z korzeni substancje chemiczne, które hamują rozwój innych roślin).
Rozmieszczenie równomierne/Marek Mazurkiewicz (13.07.2010)/ commons.wikimedia.org |
2. nierównomierne:
• skupiskowe – osobniki w populacji występują w postaci skupisk. Zwierzęta niektórych gatunków łączą się w stada (np. wilki, dziki, lwy, słonie) lub ławice (ryby), w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa i łatwiejszego dostępu do pokarmu. W świecie roślin rozmieszczenie skupiskowe spotykane jest u przedstawicieli tych gatunków, które mogą rozmnażać się w sposób wegetatywny (poziomki w lesie, stokrotki na trawniku rosną kępkami, gdyż rozmnażają się przez rozłogi). Wśród roślin skupiska występują też u tych roślin, których nasiona padają w to samo miejsce (np. ciężkie nasiona dębu, zlepione ze sobą nasiona mniszka lekarskiego).
Rozmieszczenie skupiskowe/Marek Mazurkiewicz (13.07.2010)/ commons.wikimedia.org |
• losowe – osobniki w populacji rozmieszczone są w sposób przypadkowy. Występuje, gdy środowisko ma jednorodny charakter, a organizmy w nim żyjące są względem siebie neutralne (np. brzozy na ugorze, dżdżownice w glebie, okrzemki w jeziorze).
Rozmieszczenie losowe/Marek Mazurkiewicz (13.07.2010)/commons.wikimedia.org |