Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rozwój zarodkowy i rozmnażanie zwierząt - strona 3

się listków zarodkowych nazywa się gastrulacją.

5. Następnie dochodzi do wytworzenia trzeciego listka zarodkowego czyli mezodermy. Proces ten różni się przebiegiem u dwóch głównych linii rozwojowych: pierwoustych i wtóroustych. U większości pierwoustych mezoderma powstaje przez wywędrowanie komórek ektodermy pomiędzy endo- i ektodermę. W ten sposób tworzy się bezpostaciowa mezenchyma leżąca w pierwotnej jamie ciała (płazińce, obleńce). U pierścienic, stawonogów i mięczaków mezoderma wykształca się ze specjalnie wydzielonych komórek, które namnażając się tworzą somity, czyli pęcherzyki w obrębie których wyłania się wtórna jama ciała – celoma. U wtóroustych mezoderma powstaje poprzez uwypuklenie lub oderwanie sklepienia prajelita. W wyniku tego tworzą się somity, które otaczają wtórną jamę ciała – celomę. U pierwoustych pragęba przekształca się w otwór gębowy a otwór odbytowy powstaje najczęściej na przeciwległym biegunie ciała. W rozwoju wtóroustych pragęba albo zmienia się w otwór odbytowy albo zarasta (wówczas odbyt tworzy się w jej pobliżu). Otwór gębowy wtóroustych powstaje na przeciwległym do pragęby biegunie.

6. Po wykształceniu się mezodermy rozpoczyna się tworzenie

Zobacz również

 • Systemy kojarzeń zwierząt: monogamia, poligamia, poliandria, poligynia

  W świecie zwierząt występują różne formy rozmnażania oraz różny stopień zaangażowania płci w opiekę nad potomstwem. Zależy to bowiem od przynależności zwierząt do konkretnego systemu kojarzeń.

  Więcej
 • Podział komórek jajowych

  Gameta żeńska czyli komórka jajowa może różnić się budową morfologiczną pomiędzy gatunkami zwierząt. Różnice dotyczą ilości materiału zapasowego (żółtka) oraz jego lokalizacji. Od rodzaju komórki jajowej zależny jest proces bruzdkowania.

  Więcej
 • Listki zarodkowe - ektoderma, endoderma, mezoderma, charakterystka

  W rozwoju zarodkowym zwierząt w procesie gastrulacji powstają trzy listki zarodkowe – ektoderma, endoderma i mezoderma. Wszystkie zwierzęta zbudowane są z dwóch listków zarodkowych: ektodermy i endodermy, takie zwierzęta nazywają się dwuwarstwowymi. Zwierzęta, które cechuje wyższy stopień organizacji posiadają ...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28