Ustawa
Ustawa jest to akt prawny o powszechnym charakterze, uchwalany w określonym trybie przez parlament, zatwierdzany przez organy władzy wykonawczej.
W Polsce występują następujące rodzaje ustaw: zasadnicze (konstytucje), konstytucyjne oraz zwykłe (niżej usytuowane w hierarchii aktów prawnych, nie mogą być sprzeczne z Konstytucją). Przedmiotem ustawy może być praktycznie wszystko, najważniejsze by była ona zgodna Konstytucją oraz by nie była sprzeczna z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi.
Konstytucja precyzuje pełny tryb uchwalania ustaw, jest to: inicjatywa ustawodawcza, rozpatrzenie i uchwalenie projektu ustawy przez sejm, następnie przez senat, rozpatrzenie ewentualnych poprawek senatu w sejmie, podpisanie ustawy przez prezydenta, jeżeli nie zgłosi on weta ustawa musi zostać ogłoszona publicznie w wskazanym organie prasowym i po 14 dniach wchodzi w życie.
Rozporządzenia z mocą ustawy
Rozporządzenia z mocą ustawy – to akt normatywny o mocy prawnej równej mocy ustawy, mogący ją zmienić lub uchylić. Wydawane są w czasie stanu wojennego, zaś ich głównym celem jest przywrócenie normalnego funkcjonowania państwa.
W Polsce tego rodzaju rozporządzenia wydaje, w czasie stanu wojennego, prezydent na wniosek Rady Ministrów, w przypadku, gdy Sejm nie jest w stanie zwołać posiedzenia; następnie rozporządzenie to powinno zostać zatwierdzone na najbliższym posiedzeniu (w przypadku niezatwierdzenia rozporządzenie przestaje obowiązywać).
Zgodnie z Konstytucją rozporządzenia z mocą ustawy mogą określać zakres ograniczenia wolności i praw człowieka (wyłącznie w niezbędnym zakresie) podczas stanu wojennego, zasady naprawiania szkód powstałych z tego tytułu oraz zakres i tryb działania organów władzy publicznej w tym czasie.